W Polsce przybywa zniczodzielni. Można na nich zostawić niepotrzebne znicze
Między końcem października a początkiem listopada ludzie porządkują groby swoich bliskich, przy okazji wyrzucają również znicze, których już nie potrzebują. Z tego powodu w wielu miejscowościach powstały zniczodzielnie, czyli półki na których można zostawić znicze.
Zniczodzielnia
W okresie listopadowych świąt na grobach zapalane są miliony zniczy. Zdarza się jednak, że na grobie jest tyle stroików i zniczy, że się one nie mieszczą, dlatego niektórzy ludzie wyrzucają niepotrzebne znicze. Na cmentarzu w Gorzowie znicze można umieścić w zniczodzielni.
-Zniczodzielnia służy osobom chcącym odstawić znicze, których już nie potrzebują. Niekiedy nie wiedzą co z nimi zrobić, bo są jeszcze dobre, więc szkoda, żeby trafiły do kosza. Zamiast wyrzucać do śmietnika, można je ustawić na półce zniczodzielni, skąd taki znicz może sobie wziąć każdy. Wystarczy tylko uzupełnić wkład - mówi Karolina Rzepecka, dyrektor Inneko SPZ, które zarządza nekropolią przy ulicy Żwirowej w Gorzowie, czytamy w gazetalubuska.pl.
W zniczodzielniach można zostawić głównie osłonki do zniczy na wkłady, ale zdarza się, że ludzie zostawiają w nich również wkłady.
Rozwiązanie to ma służyć minimalizacji odpadów. Ponadto jest to dobre rozwiązanie dla wielu osób, dla których zakup znicza na grób bliskiej osoby jest znaczącym wydatkiem.
Zniczodzielnie w polskich miastach
Zniczodzielnie powstają również w innych miastach, choćby w Gryfinie, Barlince, Rudzie Śląskiej, Poznaniu czy Krakowie. W Warszawie, na terenie Cmentarza Północnego znajdują się aż cztery zniczodzielnie.
Mieszkańcy mogą korzystać ze zniczodzielni przez cały rok, choć w okresie listopadowych świąt cieszą się one szczególnym zainteresowaniem.