Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W sklepach pojawi się nowa opłata. W Lidlu i Biedronce już się zaczęło
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.08.2024 18:53

W sklepach pojawi się nowa opłata. W Lidlu i Biedronce już się zaczęło

Lidl, Biedronka
Fot. East News/Marek Bazak, redakcja serwisu

Ta opłata miała nie obowiązywać jeszcze przez kilka miesięcy. Po tym, jak na paragonach pojawiły się ceny opakowań, teraz doliczona zostanie jeszcze jedna pozycja. Największe sieci takie jak Biedronka i Lidl już wprowadzają zmiany. Nowe przepisy weszły w życie zbyt szybko?

Lidl i Biedronka poszły na całość. Klienci będą zszokowani

Teoretycznie zmiany w sklepach nie powinny być aż takim zaskoczeniem — wprowadzenie nowych przepisów było już zapowiadane od kilku miesięcy. Rzecz w tym, że system kaucyjny, bo to o nim mowa, miał zostać wprowadzony dopiero w styczniu 2025 roku. Zgodnie z planem większe sklepy (tj. o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych) będą miały obowiązek odbioru opakowań: szklanych i plastikowych butelek, a także puszek. Lidl i Biedronka nie mogły się chyba tej zmiany doczekać. W niektórych sklepach już pojawiły się pierwsze automaty… z niespodzianką.

Te książki z czasów PRL-u mogą być warte fortunę. Kolekcjonerzy ich poszukują

Oddasz butelkę — nie dostaniesz pieniędzy

Wcześniejsze wprowadzenie automatów to jedno. Osoby odwiedzające Lidla, Biedronkę czy Carrefoura, który również z systemem kaucyjnym wystartował nieco wcześniej, mogą zastanawiać się nad zaskakującą formą ”zwrotu”. Po oddaniu butelki lub puszki, automat nie odda nam bowiem pieniędzy. Zamiast tego klienci otrzymają voucher na zakupy w wysokości 5 groszy za opakowanie.

To oszustwo lub niesprawiedliwe traktowanie klienta? W żadnym wypadku. Warto bowiem pamiętać, że chociaż sklepy już testują system kaucyjny, sama opłata nie weszła jeszcze w życie. Ta zacznie faktycznie obowiązywać dopiero 1 stycznia 2025 roku.

Jakie opakowania można zwrócić w Biedronce i Lidlu?

Wprowadzenie systemu kaucyjnego ma przełożyć się na zwiększenie ponownego wykorzystania surowców, a także mniejszą ilość śmieci w naszym otoczeniu. Każdy butelkomat, jaki będziemy mogli — lub już możemy — napotkać w sklepie, przyjmie od nas trzy rodzaje opakowań i za każde z nich wypłaci wcześniej przewidzianą kwotę:

  • 50 gr  za puszki o pojemności do 1 litra
  • 50 gr za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów
  • 1 zł za wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra.