W sobotnie południe koniecznie spójrz w niebo. Niezwykłe zjawisko nad Polską

W ciągu roku na niebie możemy zaobserwować wiele różnorodnych zjawisk astronomicznych, które cieszą oko i sprawiają, że tajemnice kosmosu stają się nieco bliższe. Teraz pojawia się kolejna szansa na to, aby dostrzec coś, co nie dzieje się na co dzień, a może być niezwykle spektakularne. Już w sobotę warto spojrzeć w niebo i zaobserwować coś niezwykłego.
Te zjawiska astronomiczne warto zobaczyć
Niebo wciąż jest dla nas w wielu aspektach nieodgadnioną zagadką, która kryje wiele sekretów. Chęć odkrycia kosmosu i jego tajemnic jest w Polakach od dawna, a niedawne wydarzenia, związane między innymi z planami wysłania astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, tylko wzmogła tę potrzebę.
Kiedy w 2021 roku Europejska Agencja Kosmiczna otworzyła rekrutację dla nowych astronautów i astronautek, z Polski zgłosiło się 549 osób, w tym 421 mężczyzn i 128 kobiet. Wśród wymogów do spełnienia znalazło się między innymi ukończenie studiów wyższych i co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego w kierunku nauk przyrodniczych, medycznych, inżynierii, matematyki lub nauk informatycznych. Dodatkowo kandydat musiał płynnie znać język angielski.
Nie trzeba jednak latać w kosmos, aby doświadczyć niezwykłych zjawisk astronomicznych, które są widoczne nawet z Ziemi. Wśród najpopularniejszych z nich wymienia się przede wszystkim:
- deszcze meteorów,
- koniunkcje planet,
- podróże komet,
- zaćmienie Księżyca,
- zaćmienie Słońca.

Różnorodne zjawiska astronomiczne zazwyczaj odbywają się kilka razy do roku, a każde zetknięcie z nimi jest niezwykłą przygodą i momentem wartym odnotowania. Wielkimi krokami zbliża się kolejna taka okazja.

Zaćmienie Słońca wzbudza niezwykłe emocje
Jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, które mają szansę obserwować ludzie, jest bez wątpienia zaćmienie Słońca. Odbywa się ono, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Choć rozmiary centralnej gwiazdy Układu Słonecznego i naturalnego satelity znacząco się od siebie różnią, to ich odległości od planety sprawiają, że w przypadku najścia jednego na drugie są one bardzo do siebie zbliżone z perspektywy człowieka.
Nie jest to zjawisko tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać, bowiem dochodzi do niego co najmniej dwukrotnie w ciągu każdego roku. Problemem jest jednak to, że Zaćmienie Słońca widoczne jest z różnych miejsc na Ziemi, stąd chcąc ich doświadczać, trzeba by cyklicznie przenosić się z miejsca na miejsce. Według obliczeń w ciągu całego XXI wieku na świecie dojdzie do 224 takich zjawisk, w tym: 67 całkowitych, 72 obrączkowych, 7 obrączkowo-całkowitych i 78 częściowych.

Całkowite zaćmienia Słońca były widoczne w obecnych granicach Polski kilkukrotnie. Mowa między innymi o tych, do których doszło w 1816, 1842 czy 1914 roku. W większości przypadków możemy jednak obserwować częściowe zaćmienie o różnym pogłębieniu, które wciąż wywołują wiele emocji i są obserwowane przez wiele osób.
Teraz zbliża się okazja do ujrzenia kolejnego niezwykłego zjawiska astronomicznego, które będzie widoczne w granicach Polski. W zależności od miejsca zamieszkania efekt będzie znacząco inny, wiadomo, czego można się spodziewać. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie.
Zobacz: Rewolucja w emeryturach dla księży. Duchowni nie będą zadowoleni
To zobaczysz w sobotnie południe na niebie
Po raz kolejny będziemy mieli szansę obejrzeć niezwykłe zjawisko astronomiczne w sobotę 29 marca. Będzie to częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w różnym stopniu na terenie całej Polski. Eksperci wskazują, że cień Księżyca przetnie Polskę ukośnie – od północnego zachodu po południowy wschód. Oznacza to, że na przykład w Świnoujściu Słońce zostanie zakryte w 16,5 proc., natomiast w Przemyślu - 2,8 proc.
Poza Polską zjawisko będzie można obserwować również w innych częściach globu, to przede wszystkim Ameryka Północna, Europa, Afryka Północna, Północna Azja, Grenlandia czy Islandia. Co istotne, w żadnym z miejsc nie będzie dostrzegane całkowite zaćmienie Słońca, zawsze będzie ono tylko częściowe.
Całe zdarzenie potrwa kilkadziesiąt minut i szacuje się, że dojdzie do niego około godziny 11:40 czasu lokalnego. Warto jednak pamiętać, że czas może się różnić w zależności od zamieszkiwanego przez nas regionu i nastąpić kilka minut wcześniej lub później. To zjawisko warto zobaczyć, trzeba jednak pamiętać o tym, aby robić to ostrożnie i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Patrzenie bezpośrednio na Słońce może się bowiem skończyć trwałym uszkodzeniem wzroku.
Od lat ludzie stosowali takie rozwiązania podczas zaćmień jak patrzenie przez zadymione szkło, płyty CD czy okulary przeciwsłoneczne. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że nie jest to rozwiązanie problemu. Jak wskazują eksperci, jedyną bezpieczną metodą jest użycie filtra słonecznego klasy ND5, który przepuszcza jedynie 1/100 000 światła. Za jego pomocą możemy obserwować zaćmienie zarówno gołym okiem, jak i przez teleskop czy lornetkę.
Poniżej widoczna jest mapka, która zdradza, w jakim stopniu Słońce zostanie zakryte przez Księżyc w konkretnych regionach Polski. Co więcej, został również podany dokładny czas, w którym powinno się dokonać obserwacji zjawiska.





































