W tej branży Polska jest drugą potęgą na świecie. Wkrótce prześcigniemy Niemcy
“Polscy konsumenci będą mieli więcej środków na wydatki”, zapowiada eksperta Banku Pekao SA. Wzrost realnych dochodów ma z kolei przełożyć się na wzrost popytu na określone produkty. W tej branży Polska już jest światowym liderem, a wkrótce może dodatkowo umocnić swoją pozycję. Okazuje się jednak, że podbijamy rynki produkcyjne nie tylko w jednej kategorii. W czym Polacy są najlepsi?
Polska liderem produkcyjnym w Europie
Polacy zarabiają coraz więcej, więc będą coraz więcej wydawać. Takie przesłanie płynęło z wystąpienia Grzegorza Rykaczewskiego, eksperta sektora rolno-spożywczego w Banku Pekao SA w czasie XXV Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków w Kielcach.
To szczególnie dobra wiadomość dla producentów soków i innych przetworów owocowo-warzywnych. Ekspert podkreślił, że w pierwszej kolejności soki będą musiały się wyróżnić, by przyciągnąć więcej konsumentów. W praktyce dla Polski będzie to oznaczało kolejny skok na arenie europejskiej.
Sylwester w Zakopanem 2024/2025. Ceny takie, że oczy wychodzą z orbit Księża nie chcą już pieniędzy na tacę. Mają nowy sposóbW tej branży Polska ma przewagę nad całym światem
Miniony rok 2023 był szczególnie trudny dla całej gospodarki europejskiej. Wzrost utrudniały m.in. zwiększone koszty energii i zatrudnienia. Ekspert przekonuje jednak, że zarówno 2024, jak i nadchodzący 2025 to okres optymistyczny również dla polskiej gospodarki. Dzięki większemu potencjałowi rozwojowemu, producenci z naszego kraju już wkrótce będą mogli pochwalić się najwyższą sprzedażą soków i nektarów w całej Unii Europejskiej.
Zajmujemy drugie miejsce w Europie, jeśli chodzi o spożycie soków i nektarów. Przed nami są tylko Niemcy. Z kolei w produkcji nie mamy sobie równych — podkreśla portalspozywczy.pl
Przyspieszony rozwój ma ułatwić m.in. spadek inflacji i wspomniane wcześniej wyższe realne zarobki polskich konsumentów, jednak na tym nie koniec. Jak podkreślił Grzegorz Rykaczewski, Polska już teraz wyróżnia się pod względem tempa rozwoju wolumenowego i wartościowego, ale musimy postawić na większą automatyzację produkcji.
Polska branża powinna kontynuować automatyzację produkcji i dążyć do zwiększenia wartości wytwarzanej przez pracownika produkcji. Automatyzacja może pomóc w redukcji kosztów, ale konieczne jest również podnoszenie wartości produktów, aby lepiej konkurować na rynkach międzynarodowych — mówił ekspert sektora rolno-spożywczego.
Jednocześnie warto podkreślić, że wzrost w tej branży nie będzie gwałtowny. Jednak już teraz wydatki polskich konsumentów na napoje stanowią około 80 proc. średniej w bogatszych krajach o podobnym profilu konsumpcji i wraz z rosnącą zamożnością społeczeństwa mają utrzymać tendencję wzrostową. Ekspert dodał, że wciąż pozostaje niewykorzystana przestrzeń do rozwoju za granicą, m.in. we Francji, Hiszpanii i we Włoszech.
Nie tylko owoce i soki. Tych artykułów produkujemy najwięcej
Okazuje się, że Polska jest wiodącym eksporterem nie tylko soków, owoców i warzyw. Co prawda prym na rynku rolno-spożywczym wiedziemy już od lat, a szczególną uwagą europejskich konsumentów cieszą się polskie jabłka i ziemniaki, a także truskawki czy maliny, ale na tym nie koniec. Okazuje się, że w ramach sektora spożywczego Polska jeszcze w 2020 roku była drugim co do wielkości producentem piwa słodowego.
Co bardziej zaskakujące, wysokim eksportem na przestrzeni ostatniej dekady mogliśmy również pochwalić się w zakresie produkcji okien, a także mebli i sprzętu AGD. Polska stała się również piątym globalnym dostawcą litowo-jonowych baterii do hybryd i samochodów elektrycznych. Wynikami możemy pochwalić się również w branży autobusów elektrycznych, papierosów i świec, ale także srebra. W 2020 roku za sprawą firmy KGHM Polska Miedź nad Wisłą wyprodukowano najwięcej srebra na świecie, bo aż 1,35 tys. ton.