W tych przypadkach zapomnij o gotówce. Nie przyjmą jej w kasie, regulacje są jasne
Postęp technologiczny idzie w parze z rozwiązaniami, które ułatwiają korzystanie z dobrodziejstw cywilizacji. Jednym z nich są transakcje bezgotówkowe. Są jednak i tacy, którzy świadomie decydują się na korzystanie z gotówki. Muszą oni jednak pamiętać o kilku rzeczach. W życie wejdą zmiany, które szykuje Unia Europejska.
Coraz mniej gotówki
W czasie pandemii COVID-19 transakcje bezgotówkowe stały się sposobem na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby. To właśnie w tamtym okresie ludzie masowo decydowali się na korzystanie z płatności elektronicznych i odrzucali gotówkę. Postęp technologiczny, który umożliwił nam prowadzenie transakcji bez użycia gotówki, został zapoczątkowany jednak dużo wcześniej. I od dawna ma swoich zwolenników.
Transakcje bezgotówkowe to przede wszystkim znaczna wygoda. Wystarczy pamiętać o karcie lub aplikacji w telefonie, by bez problemu dokonać zakupu. Wciąż jednak wiele osób sprzeciwia się całkowitej digitalizacji transferów pieniężnych. Muszą one pamiętać, że nie w każdej sytuacji można posłużyć się gotówką. Unia Europejska ma plan, który wejdzie w życie szybciej, niż byśmy tego chcieli.
Masowe kontrole domów w całej Polsce. Niektórym każą zwracać pieniądze z odsetkami za 5 lat Trump nazwał je "śmieciami" i się zaczęło. Trzęsienie ziemi na giełdzie, notowania ostro w dółNadchodzą zmiany. Unia Europejska szykuje ograniczenia
W 2024 roku Unia Europejska przyjęła nowe przepisy, regulujące transakcje gotówkowe. Już od 2027 roku maksymalna kwota, którą będzie można przekazać w formie gotówki, zostanie zmniejszona do 10 tys. euro. Parlament Europejski zastrzega jednak, że limit ten obowiązuje “za wyjątkiem płatności między osobami prywatnymi w kontekście nieprofesjonalnym, oraz środki mające na celu zapewnienie zgodności z ukierunkowanymi sankcjami finansowymi i uniknięcie obchodzenia sankcji" - informuje Money.pl.
Nie są to jednak jedyne zmiany. W 2027 roku w życie wejdą przepisy, które będą nakazywały sprzedawcom weryfikację tożsamości kupującego w przypadku transakcji przekraczających 3 tys. euro.
Aktualne limity w transakcjach gotówkowych
Obecnie również obowiązują limity w transakcjach gotówkowych. Są one jednak nieco wyższe niż te, które zapowiedziano. Zgodnie z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy transakcje opiewające na wyższe kwoty muszą być bezgotówkowe. Aktualny próg to 15 tysięcy euro.
Nie jest to jednak jedynie ograniczenie, o którym muszą pamiętać zwolennicy gotówki. Należy mieć także na uwadze, że w przypadku gdy banknoty są w nieodpowiednim stanie (np. są podarte lub wyraźnie zabrudzone) kasjer może ich nie zaakceptować. Podobnie w przypadku, gdy nie ma on możliwości wydania reszty.