W tym przypadku za wywieszenie flagi narodowej można dostać mandat. Przepisy jasno to regulują

Zbliżają się ważne święta państwowe, podczas których miliony Polaków wywieszą w oknach flagę narodową. Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to w odpowiedni sposób. Zasady są bardzo ważne, a ich niedopilnowanie może grozić poważna kara. Za taki czyn można dostać mandat, a nawet trafić do aresztu.
Wywieszenie flagi narodowej - dla jednych obowiązek, dla innych przywilej
Polska flaga jest symbolem narodowym, dlatego jej wywieszanie podlega określonym zasadom. Są sytuacje, w których wywieszenie flagi jest obowiązkowe, oraz takie, w których jest dobrowolne, ale mile widziane jako wyraz patriotyzmu i szacunku do państwa. Konieczne jest wywieszenie flagi narodowej w takich miejscach jak:
- urzędy administracji rządowej i samorządowej (np. urzędy miast, gmin),
- szkoły publiczne,
- sądy, prokuratury,
- placówki dyplomatyczne RP za granicą,
- wojsko.

Obowiązek ten jest istotny przede wszystkim w trakcie świąt narodowych, mowa o takich okazjach jak 2 maja, 3 maja, 11 listopada, a także inne ważne uroczystości państwowe, wizyty głów państw czy żałoba narodowa. Poza tym obywatele Polski, firmy, wspólnoty mieszkaniowe czy organizacje mogą dobrowolnie wywiesić flagę z okazji świąt narodowych, rocznic czy ważnych wydarzeń sportowych.
Nie można tego zrobić jednak w dowolny sposób. Istnieją specjalne zasady, które trzeba spełniać, obchodząc się z polską flagą. W niektórych przypadkach jej wywieszenie może zakończyć się poważną karą.

Specjalne zasady wobec flagi narodowej
Korzystanie z polskiej flagi narodowej wiąże się z szeregiem zasad i wymogów, które mają zapewnić jej należny szacunek i zapobiec profanacji. Te zasady są zapisane przede wszystkim w ustawie z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz w aktach wykonawczych do tej ustawy.
Przede wszystkim flaga musi być traktowana z szacunkiem, nie może dotykać ziemi, wody ani być używana jako nakrycie. Niedopuszczalne jest jej niszczenie, znieważanie lub używanie w obraźliwy sposób — za publiczne dokonanie takiego aktu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku, co reguluje art. 137 par. 1 Kodeksu karnego.

Ponadto flaga Polski nie może być wykorzystywana do celów reklamowych, nie wolno tworzyć z niej również gadżetów, takich jak ubrania, serwetki czy opakowania. Wyjątek stanowi wykorzystanie barw narodowych w projektach graficznych, ale nie samej flagi jako symbolu państwowego.
Istnieją również zalecenia co do tego, kto i w jakich warunkach może korzystać z flagi z godłem. Jest ona zarezerwowana wyłącznie dla placówek dyplomatycznych i jednostek pływających pod polską banderą morską, natomiast osoby prywatne nie powinny jej używać.
Regulowane jest również to, w jaki sposób flaga narodowa jest wywieszana. W niektórych przypadkach może grozić mandat lub nawet areszt.
Zobacz: Świetne wieści przed długim weekendem. Chodzi o urlopy Polaków, niektórzy więcej zyskają
Za wywieszenie flagi narodowej można dostać mandat
Istnieją istotne procedury co do tego, w jaki sposób powinna być wywieszona flaga narodowa. Przede wszystkim na budynkach powinna być ona zawieszona na maszcie lub drążku, umocowana na zewnątrz – najlepiej przy wejściu lub na dachu. Jeśli jest wystawiana z innymi flagami, flaga Polski ma pierwszeństwo i powinna znajdować się po lewej stronie (z punktu widzenia patrzącego od frontu) lub na środku, jeśli jest ich nieparzysta liczba.
Ważne jest również to, aby flaga narodowa była prawidłowo wyeksponowana. Prócz tego, musi być ona w należytym stanie. Wśród najważniejszych zasad w tym zakresie wymienia się, aby flaga była:
- czysta – niedopuszczalne są plamy, zabrudzenia czy ślady użytkowania,
- niezniszczona – bez dziur, postrzępionych krawędzi, rozdarć,
- wyprasowana – nie może być zmięta ani niedbale zawieszona,
- prawidłowo zawieszona – nie może być powieszona do góry nogami (biel zawsze u góry), ani być owiązana czy zwinięta,
- nie może być wyblakła – kolory muszą być wyraźne: biel i czerwień.
Za niedopełnienie tych obowiązków grozi poważna kara, może to być mandat, a nawet pobyt w areszcie, który może wynosić od 5 do 30 dni. Natomiast wysokość mandatu, zależne jest od funkcjonariusza i wynosi od 20 zł do nawet 5 tys. zł. Zgodnie z zasadami godnego postępowania z symbolami narodowymi, zniszczonej lub zużytej flagi Polski nie wolno po prostu wyrzucić do śmieci – byłoby to wyrazem braku szacunku wobec narodowego symbolu. Flaga, która jest podarta, zabrudzona, wyblakła, postrzępiona lub w inny sposób nienadająca się już do użytku, powinna zostać rozdzielona na dwa pasy, biały i czerwony, a następnie spalona, najlepiej w prywatnym i spokojnym miejscu.





































