Za urlop chcemy płacić mniej. Większość Polaków zmieniło swoje wakacyjne plany
Wakacje w tym roku będą inne od wszystkich. Na świecie wciąż szaleje pandemia koronawirusa, wielu z nas zamiast plaż Majorki wybierze nadbałtycki piasek. Okazuje się także, że na wypoczynek wydamy dużo mniej niż planowaliśmy. Sytuacja w Polsce zmusiła wiele do przeanalizowania swojego stanu materialnego. Wnioski, jakie zostały wyciągnięte wskazują, że w tym roku planujemy podczas urlop rzadziej sięgać do portfeli.
Wakacje z ograniczonym budżetem
„Znacząco zmieniła się planowana suma wakacyjnych wydatków. Przed epidemią w kwocie 2000 zł planowało zmieścić się 30,9 proc. respondentów. Z powodu aktualnej sytuacji ten odsetek wzrósł o 8 pkt proc. Warto również zauważyć, że przed wybuchem pandemii udział osób chcących przeznaczyć na wyjazd wakacyjny kwotę powyżej 4000 zł kształtował się na poziomie 22 proc., a obecnie tylko 9,6 proc” - można przeczytać w Barometrze Providenta.
Cykliczne badanie Barometr Providenta ujawnia także inne trendy. Jak dowiadujemy się z raportu, którego wyniki cytuje Wprost, aż 62% osób, którym pandemia koronawirusa pokrzyżowała urlopowe plany w ogóle zrezygnowało z wyjazdu i postanowiło pozostać w domu. 25% z osób, które musiały zmienić plany nadal nie wie dokąd uda się na wypoczynek.
Na wakacje wydamy mniej
Jak wynika z badania, aż 41% respondentów uważa, że ich nowe plany na wakacje są skromniejsze jeżeli chodzi o planowane wydatki. W tym samy badaniu 14% ankietowanych przyznało, że straciło zaliczki w związku z odwołanymi rezerwacjami. Cześć z nich odzyskała swoje pieniądze, inni dopiero będą się starali w biurach podróży o zwroty.
Najczęściej wskazywanym powodem zmiany planów jest niepewność co do stanu epidemii w momencie wyjazdu - na tę opcję wskazało aż 65,8% wszystkich przepytanych osób. Ankietowani wskazywali także na sytuację w branży turystyczne. Aż 22% respondentów Barometru Providenta musiało zmienić swoje plany w związku z zamknięciem nieba nad Europą. Uziemione samoloty, trudna sytuacja w branży transportowej, a także obawy o zdrowie i bezpieczeństwo zdecydowanie wpłynęły na wakacyjne plany Polaków.
Niepokoje wśród Polaków budzi utrata pracy i zmniejszone dochody w trakcie pandemii. Aż co piąty badany wskazał, że z powodu zmniejszenia zarobków lub ich utraty będzie musiał zweryfikować swoje wakacyjne ustalenia. Rosnące ceny zatrzymają wielu z nas w domach.