Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacje kredytowe w 2024 roku. Pojawił się projekt Ministerstwa Finansów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.12.2023 08:34

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Pojawił się projekt Ministerstwa Finansów

kalkulator, długopis
Pixabay/Edar

W środę 27 grudnia pojawił się projekt Ministerstwa Finansów dotyczący wsparcia dla kredytobiorców w przyszłym roku. Okazuje się, że słynne wakacje kredytowe będą kontynuowane w 2024 r., ale zasady będą nieco inne niż dotychczas. 

Wakacje kredytowe będą przedłużone?

Wakacje kredytowe to możliwość odroczenia spłaty kredytu hipotecznego na określony czas. Od sierpnia 2022 roku to rozwiązanie umożliwia skorzystanie z ośmiu przerw w spłacie zobowiązania. Wakacje kredytowe miały obowiązywać do końca 2023 roku, ale wszystko wskazuje na to, że zostaną one przedłużone na kolejny rok. Jednak nie będą wyglądały tak samo jak dotychczas.

Zobacz także: Biedronka wprowadza pilne zmiany. Zakaz sprzedaży już obowiązuje w sklepach sieci

Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

Wakacje kredytowe w nowej odsłonie

Projekt dotyczący zmiany ustawy o wakacjach kredytowych pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji. Zakłada on przedłużenie tego rozwiązania na 2024 rok, ale w nieco innej odsłonie.

- Proponuje się zmianę polegającą na przedłużeniu obowiązywania mechanizmu wakacji kredytowych na rok 2024. Jednak w związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego projektu proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze jednego miesiąca od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 marca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu. 

Co jeszcze się zmieni w wakacjach kredytowych?

Jednak to jeszcze nie koniec zmian. Nowy projekt zakłada wprowadzenie nowego kryterium dochodowego. - Proponuje się, aby kryterium, zgodnie z którym zawieszenie spłaty kredytu będzie przysługiwało konsumentowi, jeżeli średnia arytmetyczna wartości wskaźnika RdD (Rata do Dochodu) w rozumieniu ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej), za okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku będzie przekraczać 35 proc. Zaproponowano także wydłużenie dostępnego okresu wsparcia z 36 na 40 miesięcy. 

Tagi: kredyt