biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Walka o Pałac Prezydencki nabiera tempa. Jest nowy sondaż. Jednemu kandydatowi spada poparcie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.04.2025 10:07

Walka o Pałac Prezydencki nabiera tempa. Jest nowy sondaż. Jednemu kandydatowi spada poparcie

pałac prezydencki
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Kampanię wyborczą zdominowały kolejne debaty przypominające bardziej internetowe reality show niż klasyczny format znany z XX w., sam zresztą obarczony wieloma mankamentami. Emocje podgrzewane są ponadto wynikami co raz to nowych badań opinii. Kolejne, być może ostatnie przed majówkową przerwą, opublikował właśnie CBOS.

Wybory prezydenckie 2025. Po miesiącach marazmu wyborcy zalewani debatami i sondażami

Po miesiącach całkowitego marazmu i pozorowanej kampanii zapoczątkowanej jeszcze przed ogłoszeniem terminu wyborów zintensyfikowano działania na dwa tygodnie przed dniem pójścia do urn. Przyczyniły się do tego tzw. debaty publiczne, na czele z budzącą wątpliwości prawne i niebudzącą wątpliwości w zakresie naruszenia regulaminu etyki dziennikarskiej TVP debatą w Końskich.

Wybory prezydenckie 2025 r. to także kolejne wybory, w których dużą rolę odgrywają sondaże wyborcze. Nie brakuje głosów, że nie tyle reprezentują one stan obecny, ile go kształtują, a mimo to masowo publikowane są kolejne prognozy. Jasne jest, że wokół procesu demokratycznego w Polsce wyrósł duży, intratny biznes, w którym klient, który płaci, może otrzymać takie wyniki, jakich zażąda. 

EN_01622783_0214.jpg
Fot. Adam Burakowski/East News
Patryk Wołosz, Andrzej Domański
Dług Polski przekroczy krytyczną granicę. Konstytucja do zmiany?
Po pytaniu Senyszyn Mentzenowi puściły nerwy. "Jesteście gorsi niż komuniści" Skandal wokół wystąpienia Dudy na wiecu Nawrockiego. Złożył jasną deklarację, wcześniej mówił co innego

Kampania wyborcza rozhulała się na dobre przed majówką. Kogo wybiorą Polacy?

Rzutem na taśmę przed długim majowym weekendem – wielu pracowników skorzysta z dnia wolnego także 2 maja, co oznacza, że rozpoczynający się pojutrze przestój zakończy się dopiero w poniedziałek 5 maja – kolejne wyniki sondażowe publikuje CBOS. Metodologia nie odbiega od standardowej.

Czytaj więcej: Majówka 2025. Pogoda nie dopisze wszędzie. W tych regionach o grillu i opalaniu można zapomnieć

Badanie przeprowadzono za pośrednictwem wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI - 92,5 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI - 7,5 proc.). Polaków pytano o opinie od 22 do 24 kwietnia br., więc nie uwzględnia ona choćby wczorajszej debaty organizowanej przez redakcję "Super Expressu". Udział w badaniu wzięło 1001 dorosłych mieszkańców Polski.

Uwagę w nowym sondażu zwraca frekwencja. Kto jest liderem sondaży?

Uwagę zwraca w nim nie tyle poparcie, w czołówce nie zaszły bowiem przetasowania, lecz frekwencja i mobilizacja elektoratów liderów sondaży. Według CBOS-u aż 73 proc. badanych jest przekonanych, że na 99 proc. weźmie udział w I turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 18 maja.

Liderem sondażu niezmiennie jest Rafał Trzaskowski. Deklarację oddania na niego głosu złożyło 31 proc. badanych, co od ostatniego badania CBOS-u stanowi 2-procenowy spadek. Dalej plasuje się Karol Nawrocki, który z kolei zyskał 2 proc. i według sondażu może liczyć na 27 proc. poparcia. Na trzecim miejscu znalazł się Sławomir Mentzen – 16 proc. poparcia, czyli o 1 proc. mniej niż w ostatnich badaniach. Analitycy komentują:

Coraz mniejsze szanse na walkę o prezydenturę w drugiej turze wydaje się mieć trzeci z najbardziej liczących się dotąd pretendentów – polityk Konfederacji WiN Sławomir Mentzen. Po zarejestrowanym na początku kwietnia znaczącym spadku notowań obecnie ponownie, choć już tylko nieznacznie, ubyło mu zwolenników. [...] Obecnie kandydata Konfederacji WiN od głównych rywali dzieli już duży dystans (15 punktów procentowych w stosunku do Rafała Trzaskowskiego i 11 punktów w stosunku do Karola Nawrockiego).

Wyrównała się sytuacja w peletonie kampanii. Zarówno Szymon Hołownia, jak i Magdalena Biejat oraz Adrian Zandberg mogą liczyć wśród badanych na 4 proc. głosów. Na 2-procentowe poparcie mogą liczyć Grzegorz Braun i Krzysztof Stanowski. Pozostali kandydaci, tj. Marek Jakubiak, Artur Bartoszewicz, Joanna Senyszyn, Marek Woch i Maciej Maciak, nie przekroczyli 1 proc. poparcia. Zaledwie 7 proc. badanych nadal nie wie, na kogo odda głos.

Interesującym aspektem przeprowadzonych przez CBOS badań jest pewność poparcia konkretnego kandydata, jaką deklarują uczestnicy. Trudno jednak mówić o zaskoczeniach – na spolaryzowanej przez polityczny duopol scenie najbardziej zmobilizowane są elektoraty Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego:

Pewność, z jaką ich wyborcy zapowiadają poparcie tych kandydatur w wyborach, wynosi średnio: 96,2% dla elektoratu Rafała Trzaskowskiego i 95,8% w przypadku Karola Nawrockiego. W mniejszym stopniu na „żelazne” głosy swych aktualnych zwolenników liczyć może trzeci z najpopularniejszych dziś pretendentów – Sławomir Mentzen.

Sławomir Mentzen
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja br. Najpewniej nie zostanie w niej wyłoniony zwycięzca, więc jeśli zrealizowane zostaną zapowiedzi marszałka Szymona Hołowni ze stycznia tego roku, Polacy ruszą do urn ponownie już 1 czerwca.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: