BiznesINFO.pl
Waloryzacja emerytur przesądzona, prezydent złożył podpis

wikipedia/Radosław Czarnecki

Waloryzacja 2021. Prezydent złożył podpis pod ustawą

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Już od najbliższego poniedziałku świadczenia seniorów wzrosną w związku z tradycyjną coroczną waloryzacją rent i emerytur. Emerytura mini

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rentach i emeryturach

  • O ile od poniedziałku renty i emerytury wzrosną

  • Jakie inne korzystne dla seniorów rozwiązanie wkrótce podpisze prezydent

Waloryzacja już od poniedziałku

Poniedziałek 1 marca to niezwykle ważny dzień dla emerytów i rencistów. Tradycyjnie w marcu następuje bowiem waloryzacja świadczeń. Polega ona, jak przypomina Polska Agencja Prasowa na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji, czyli średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

W tym roku w związku z rosnącą inflacją będzie waloryzacja będzie stosunkowo wysoka, bowiem wskaźnik waloryzacji wyniesie 4,24 proc., co jest najwyższą podwyżką od dekady.

Kwestia waloryzacji rent i emerytur jest już przesądzona, bowiem jak poinformowano w piątek, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Od marca najniższa emerytura i renta wzrośnie o 50,88 zł i wyniesie 1250,88 zł brutto, co oznacza wzrost o ponad 50 zł. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy jak przypomina PAP wyniesie 938,16 zł i jest to wzrost o niemal 40 zł. Renta rodzinna będzie wynosić 1250,88 zł, czyli tyle samo co emerytura minimalna, zaś świadczenie przedemerytalne – 1262,34 zł.

Na podpis prezydenta czeka „czternastka”

Najpewniej kwestią czasu jest podpis prezydenta pod innym rozwiązaniem z którego skorzystają emeryci. Mowa o projekcie ustawy w sprawie czternastej emerytury, którą wczoraj zaakceptował Sejm. „Czternastka” to nowy rządowy dodatek finansowy dla emerytów i rencistów, który będzie równy kwocie minimalnej emerytury.

Posłowie odrzucili poprawki senatu zakładające m.in. zniesienie progu dochodowego od którego przyznawana będzie czternasta emerytura w pełnej kwocie. Przypomnijmy, że na 1250 zł brutto będą mogły liczyć osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Dla pozostałych przewidziano zasadę  „złotówka za złotówkę”, zgodnie z którą seniorzy z wyższą emeryturą, będą otrzymywać świadczenie pomniejszane o kwotę, jaką przekraczają wspomnianą sumę.

W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś dostaje 3500 zł brutto emerytury, to otrzyma „czternastkę” w wysokości 650 zł. Tym samym najbogatsi świadczeniobiorcy z emeryturą na poziomie 4150 zł brutto nowego rządowego świadczenie nie dostaną.

Z rządowych szacunków przywołanych przez PAP wynika, że czternastą emeryturę w wysokości 1250 zł brutto otrzyma 9,1 mln seniorów, z czego 1,2 mln osób nie dostanie świadczenia w pełnej kwocie, zaś ok. 500 tys. nie otrzyma go w ogóle.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona w listopadzie. Z kolei już w kwietniu po raz trzeci zostanie wypłacona trzynasta emerytura (od roku przyznawana jest ustawowo, w 2019 roku wypłacono ją jako jednorazowy dodatek), która w odróżnieniu od jesiennego świadczenia przysługuje wszystkim emerytom i rencistom, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Koszt trzynastej i czternastej emerytury to w sumie ponad 20 mld zł.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >