Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważny komunikat. Co robić w przypadku zalania: sygnały i flagi dla służb ratunkowych
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.09.2024 10:32

Ważny komunikat. Co robić w przypadku zalania: sygnały i flagi dla służb ratunkowych

powódź
Fot. materiały prasowe MSWiA

Gminy, które zostały dotknięte powodzią lub są nią zagrożone, przekazują mieszkańcom ważny komunikat MSWiA. Opisane zostały procedury, zachowania oraz - co może się okazać ważne w nadchodzących godzinach - sposoby informowania służb o sytuacji w danym miejscu. Dzięki nim o zagrożeniu można przekazywać komunikaty ratownikom w śmigłowcach.

MSWiA pokazuje, jak komunikować się ze służbami

Gminy dotknięte powodzią zamieszczają w swoich mediach społecznościowych i na stronach internetowych prostą infografikę przygotowaną przez rząd. Kierowana jest ona do tych osób, które mimo zarządzonej ewakuacji zdecydowały się pozostać w domu, co stanowczo odradzamy. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, wówczas na wagę złota mogą być informacje o tym, jak komunikować się ze służbami, z którymi pozostaje się wyłącznie w kontakcie wzrokowym.

Ważne może się okazać wywieszenie flagi, tj. materiału w kolorze białym, czerwonym lub niebieskim. Kolor biały materiału jest dla służb znakiem, że potrzebna jest ewakuacja. Flaga czerwona oznacza, że zachodzi konieczność udzielenia pomocy medycznej, a niebieska sygnalizuje potrzebę dostarczenia żywności i wody.

c9862633-4916-4eaa-a63e-e7a8c91ab144.png
Fot. MSWiA

Osobne sygnały przygotowano na potrzeby komunikacji z ratownikami będącymi załogą śmigłowca. Nie należy do nich machać jedną ręką. Zamiast tego należy unieść w górę obie ręce, jeśli potrzebna jest pomoc. Jeśli pomoc nie jest potrzebna, wówczas należy unieść lewą rękę pod kątem 45 st., a prawą opuścić, również pod takim kątem, tak aby utworzyły prostą linię.

Sprawdź czy grozi ci zalanie. Oto wirtualna mapa powodziowa

Co zrobić, gdy woda podchodzi pod dom?

Podstawą zachowania bezpieczeństwa w obliczu nadchodzącego zagrożenia jest oczywiście wypełnianie poleceń służb i lokalnych władz. Wciąż część znajdujących się w bezpośrednim niebezpieczeństwie mieszkańców regionów, do których dociera woda, nie ewakuuje się. Niestety poskutkowało to już śmiercią jednej osoby z powiatu kłodzkiego.

Bardziej szczegółowe zalecenia dot. zachowania i procedur podczas powodzi znajdziemy na stronach rządowych:

  • w miarę możliwości zapobiegaj tworzeniu się atmosfery paniki,
  • wyłącz instalację elektryczną i gazową oraz zabezpiecz sieć kanalizacyjną lub szambo,
  • w przypadku niebezpieczeństwa natychmiast przemieść się na wyżej położone tereny,
  • jeśli posiadasz telefon komórkowy, miej go zawsze przy sobie i zadbaj, aby bateria była naładowana,
  • ustaw radioodbiornik zasilany bateriami na częstotliwość lokalnej stacji radiowej, aby uzyskać najnowsze informacje o sytuacji i sposobach postępowania,
  • przygotuj się do ewakuacji; pamiętaj o tym, że osoby dorosłe powinny mieć przy sobie nie więcej niż 50 kg bagażu (do 20 kg na osobę, do 50 kg na rodzinę),
  • miej przy sobie apteczkę pierwszej pomocy i używane przez domowników leki, niezbędny zapas jedzenia i wody pitnej, ciepłe ubrania, śpiwory i koce (zgromadzone w górnych partiach domu),
  • nie używaj wody ze studni ani wody gruntowej - może być skażona,
  • nie chodź po obszarach zalanych – szybko płynąca woda może przewrócić dorosłego człowieka; jeśli musisz przekroczyć zalany obszar, użyj do badania gruntu przed sobą tyczki,
  • w razie zagrożenia życia lub zdrowia dzwoń na numer alarmowy 112.

Szczegółowe dyspozycje znaleźć można m.in. pod adresem gov.pl/web/mswia/powodz.

Numery kontaktowe i łączność

Przypomina się też o numerach alarmowych: 112 - numer alarmowy, 999 - pogotowie ratunkowe, 998 - straż pożarna, 997 – policja. Premier Tusk poinformował, że komunikacja może być możliwa także za pośrednictwem internetu - służbom przekazano modemy satelitarnej łączności internetowej Starlink. Warto śledzić oficjalne konta służb i lokalnych władz w mediach społecznościowych.