Węgiel maksymalnie za 2 tys. złotych. Gminy gotowe do sprzedaży
Samorządy będą sprzedawać węgiel. Władze deklarują, że samorządy są przygotowane organizacyjnie do dystrybucji węgla.
Samorządy zaczynają sprzedawać węgiel
W województwie łódzkim niemal wszystkie samorządy zaangażowały się w akcję dystrybucji węgla, zapewnił wojewoda Tomasz Bocheński. Jego zdaniem w nadchodzących tygodniach węgiel pojawi się na pierwszych wskazanych przez samorządy składach.
Gotowość do sprzedaży zadeklarował prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Podkreśliła, że zgłoszono już zapotrzebowanie do wojewody, a gminy są organizacyjnie przygotowane, by zająć się dystrybucją węgla.
Z kolei mieszkańcy Kalisza już od 7 listopada będą mogli składać wnioski o zakup węgla w preferencyjnej cenie, podaje PAP.
Jeszcze przed podpisaniem ustawy przez prezydenta niektóre gminy prosiły mieszkańców, by ci zgłaszali zapotrzebowanie na węgiel. Tak było choćby w gminie Spytkowice (małopolskie) czy Sulęcin (lubuskie), ale przykładów można by wymienić więcej. Wiele gmin już oszacowało zapotrzebowanie, a w Tomaszowie Mazowieckim nawet jest już przygotowany plac, skąd będzie można odbierać opał, zwraca uwagę bankier.pl.
Zasady sprzedaży węgla przez samorządy
Aby nabyć węgiel po preferencyjnej cenie, mieszkańcy będą musieli złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Cena dla gospodarstw domowych nie może być wyższa niż 2000 zł za tonę. Z obniżonej ceny mogą skorzystać wyłącznie osoby uprawnione do dodatku węglowego. Cena ta nie uwzględnia kosztów transportu.
Gmina może prowadzić dystrybucję samodzielnie, w ramach umowy z inną gminą, a także za pośrednictwem spółek komunalnych czy umów z innymi podmiotami (np. składami węglowymi).