Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Widzisz taką naklejkę na śmietniku? Zwiastuje kłopoty, ruszyły kontrole
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 08.04.2025 08:22

Widzisz taką naklejkę na śmietniku? Zwiastuje kłopoty, ruszyły kontrole

segregacja śmieci, odpady
Fot. Mehaniq/Canva

Z pozoru niepozorne oznaczenia na kontenerach mogą zwiastować poważne problemy dla właścicieli nieruchomości. Ruszyły kontrole, które dla wielu mogą zakończyć się nie tylko upomnieniem. Co tak naprawdę oznacza kolorowa naklejka na twoim koszu?

Ruszyły kontrole, ale nie każdy wie, co naprawdę się za nimi kryje

W wielu gminach w Polsce temat segregacji śmieci wydaje się czymś oczywistym – są kolorowe kontenery, obowiązek dzielenia odpadów i coraz większa świadomość ekologiczna. Jednak jak się okazuje, między założeniami a praktyką istnieje spora luka. Samorządy mają dość powtarzających się błędów i sięgają po nowe metody.

Kontrole nie są żadną nowością – pojawiały się już wcześniej, jednak tym razem wprowadzono system oznaczania nieprawidłowości specjalnymi naklejkami, które nie tylko informują mieszkańców, ale mogą także skutkować... kosztownymi konsekwencjami. W ten sposób gminy chcą skuteczniej egzekwować obowiązek, który – jak się okazuje – wciąż jest przez wielu bagatelizowany.

śmieci 1.jpg
Fot. Getty Images, Canva
Patryk Wołosz, Donald Trump
Rząd dzieli Polaków. Oni zapłacą mniej
Dodaj 1 łyżkę, a puści piękne pędy. Tym sposobem ukorzenisz każdą roślinę, nie da się prościej Rolnicy mają czas do 16 kwietnia. Można dostać nawet 3 tys. zł za hektar

Śmieci nie zawsze trafiają tam, gdzie powinny

Władze samorządowe nie mają wątpliwości – nieprawidłowa segregacja odpadów to codzienność, która poważnie utrudnia funkcjonowanie całego systemu gospodarki odpadami. Jak czytamy na stronie Miasta i Gminy Narol, sytuacja była na tyle poważna, że zdecydowano się na uruchomienie kontroli od kwietnia do sierpnia 2025 roku, obejmujących szczegółową weryfikację, co dokładnie trafia do śmietników.

Problemy, które najczęściej zgłaszała firma odbierająca odpady, to m.in.:

  • wyrzucanie szkła, plastiku czy papieru do odpadów zmieszanych,
  • wrzucanie odpadów zmieszanych do kontenerów na surowce wtórne,
  • używanie nieprzystosowanych worków, np. po nawozach.

Choć segregacja śmieci jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości, nie wszyscy traktują ją poważnie. Przez to, jak informuje gmina, wprowadzenie oznaczeń na koszach ma nie tylko edukować, ale również dyscyplinować.

Naklejka to nie wszystko. Na mieszkańców mogą czekać wyższe rachunki

Zgodnie z komunikatem gminy Narol, w momencie stwierdzenia nieprawidłowości w segregacji, na koszu pojawi się żółta naklejka. To pierwszy sygnał ostrzegawczy dla mieszkańców. W razie rażących uchybień – odpady nie zostaną odebrane, a mieszkańcy będą zmuszeni do ich ponownego przesortowania i wystawienia przy kolejnym terminie odbioru.

Jeśli problem powtórzy się podczas kolejnej kontroli, kontener zostanie oznaczony czerwoną naklejką, co wiąże się już z realnymi konsekwencjami finansowymi.

śmieci 2.png
fot. T-Master/facebook

Jak informuje gmina Narol:

Zgodnie z Uchwałą nr 523/LI/2023 Rady Miejskiej w Narolu z dnia 21 lutego 2023 r. skutkiem nieselektywnego oddawania odpadów komunalnych będzie wszczęcie postępowania administracyjnego w celu nałożenia podwyższonej opłaty za niedopełnienie obowiązku segregacji – czytamy w oficjalnym komunikacie.

To oznacza, że rachunki za wywóz śmieci mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Samorządy podkreślają, że nie chodzi wyłącznie o karanie – kluczowe jest zrozumienie, że prawidłowa segregacja to nie tylko wymóg formalny, ale także realny wpływ na środowisko i koszty systemu gospodarowania odpadami.

Inicjatywa Narola może być pierwszą jaskółką szerszych działań – inne gminy przyglądają się rozwiązaniu i nie wykluczają jego wprowadzenia. Czy kolorowe naklejki na śmietnikach staną się nowym standardem w walce z niefrasobliwym podejściem do segregacji? Na razie wiadomo jedno – konsekwencje finansowe mogą odczuć wszyscy ci, którzy wciąż lekceważą obowiązek, który nie jest już tylko formalnością.