Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego?
Dwugłos w sprawie wieku emerytalnego
Wiek emerytalny to temat, który od zawsze elektryzował polską opinię publiczną. Jest to także chwytliwy wątek kampanii prezydenckiej, również tegorocznej. Obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet było jedną z głównych obietnic Andrzej Dudy w 2015 r. W trakcie kampanii w 2020 r. prezydent niejednokrotnie podnosił, że to dzięki jego zabiegom udało się zmodyfikować niesprawiedliwy system emerytalny z czasów rządu PO-PSL. Zarzuty o chęć podwyższenia wieku emerytalnego już nie raz odpierał Rafał Trzaskowski.
Pozostali kandydaci stoją zgodnie na stanowisku, że wiek emerytalny nie powinien zostać podwyższony. Przeciwnego zdania jest Komisja Europejska, która zwraca uwagę, że obecny kształt polskiego systemu emerytalnego będzie źródłem poważnych problemów w przyszłości – pisze Business Insider Polska.
KE: Wiek emerytalny do podwyższenia
KE stoi na stanowisku, że w Polsce doszło do zahamowania postępu w reformach, które zapewniłyby godziwą emeryturę także w długoterminowej perspektywie. Instytucja UE podnosi, że brak modyfikacji w systemie emerytalnym negatywnie wpływa na jego stabilność i dlatego też sugeruje, aby polskie władze podniosły wiek emerytalny. Ponadto, zwolennicy późniejszego odchodzenia na emeryturę przypominają, że im niższy wiek emerytalny tym niższe świadczenie. Zanim doszło do realizacji kampanijnej obietnicy Andrzeja Dudy, wiek emerytalny w Polsce wynosił 67 lat zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet – podaje money.pl.
Jak wygląda wiek emerytalny w innych państwach UE? We Włoszech mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 66 lat, a kobiety – 63 lat. Wyższy wiek emerytalny jest także w Portugalii (66 lat i dla mężczyzn i dla kobiet). Czy Polska powinna pójść śladem niektórych państw Zachodu i podwyższyć wiek emerytalny?