Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielka awaria wodociągów. Pilny alert, woda niezdatna do picia i mycia do odwołania
Julia Bogucka
Julia Bogucka 02.04.2025 09:05

Wielka awaria wodociągów. Pilny alert, woda niezdatna do picia i mycia do odwołania

Woda z kranu
Fot. Ville Heikkinen/Getty Images/CanvaPro

Pilny komunikat właśnie obiega sieć. Przedsiębiorstwo wodociągowe informuje, że wodociągi uległy poważnej awarii. Mieszkańcy muszą wiedzieć, jak postępować w tej sytuacji. Wydano pierwsze instrukcje, lepiej nie ryzykować. Zalecenia będą obowiązywały do odwołania. 

Pilny komunikat oczyszczalni ścieków

Właśnie pojawiły się pilne informacje ze strony oczyszczalni ścieków. Mieszkańcy muszą o tym wiedzieć, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. W mediach społecznościowych ukazało się oficjalne oświadczenie, zgodnie z którym woda jest obecnie niezdatna do spożycia oraz mycia.

Na ten moment nie są znane szczegóły tej awarii. Wiadomo jednak, że mieszkańcy powinni się zaopatrzyć w zapasy wody butelkowanej. W komentarzach pojawiają się sugestie, że doszło do pęknięcia jednej z rur przy ulicy Batorego, jednak nie jest potwierdzone, że jest to bezpośrednia przyczyna tych konsekwencji.

Woda z wodociągów jest niezdatna do mycia i spożycia, nawet po przegotowaniu. Do odwołania! Szanowni Mieszkańcy Otwocka i Karczewa - usunięcie awarii wciąż trwa, niemniej prosimy o niekorzystanie z wody w celach spożywczych i sanitarnych. We współpracy z miastem zostaną niezwłocznie zorganizowane punkty dystrybucji wody butelkowanej - czytamy na stronie OPWiK Otwock.

AKTUALIZACJA:

Na załączonym powyżej profilu facebookowej OPWiK Otwock pojawił się kolejny komunikat, w którym wskazano, że wszystkie najważniejsze informacje będą się pojawiały na stronie internetowej opwik.com. Tam pojawiają się informacje na temat punktów dystrybucji wody butelkowanej oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jest też oficjalny komunikat dotyczący powodów niezdatności wody do spożycia:

Trzeba zaznaczyć, że nie jest to skażenie bakteriologiczne. Wystąpiło zanieczyszczenie wody po oderwani osadu, który unieruchomił filtry. W związku z tym woda nie jest dostarczana do mieszkańców. Ważne, żeby mieszkańcy odróżnili ewentualne dolegliwości, które mogą wystąpić ze strony układu pokarmowego, ponieważ zaistniała sytuacja wzbudziła duży niepokój i organizm pod wpływem stresu i zdenerwowania może reagować różnie pod wpływem niepokoju.
Zakaz korzystania z wody wodociągowej obowiązuje do odwołania. Woda nie jest zdatna do picia i do czynności higienicznych nawet po przegotowaniu.
Woda z beczkowozów po przegotowaniu nadaje się do wszelkich celów użytkowych - przekazała Agata Wolska - dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku.

Adwokat od "trumien na kółkach" przed sądem. Proces dobiegł końca, prokuratura domaga się surowej kary Zaczęło się zbrojenie granicy z Rosją. Pierwsza taka decyzja od 28 lat

Woda w Polsce i zdatność do spożycia

Dane Państwowej Inspekcji Sanitarnej mówią jasno, że zdecydowana większość Polaków ma na co dzień dostęp do wody pitnej. Badania na bieżąco wykonują lokalne stacje, które potwierdzają, że polskie przedsiębiorstwa wodociągowe spełnia wszystkie normy ustalone przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia. Według danych z 2022 roku aż 99,97% ludności w Polsce miało dostęp do wody dobrej jakości.

Warto jednak pamiętać, że te informacje dotyczą wody przed jej trafieniem do złącza budynku. Stąd na co dzień istotne jest również dbanie o instalację wewnętrzną przez zarządców budynków, niedopełnienie tych obowiązków może skutkować zanieczyszczeniem wody poprzez rdzę i osady.

woda.jpg
Fot. Karolina Grabowska/Pexels/CanvaPro

Mimo tego, że woda z kranu spełnia normy jakościowe, warto mieć również na uwadze, że wciąż może zawierać minimalne ilości chloru czy innych zanieczyszczeń, stąd mimo wszystko warto używać filtrów ją oczyszczających. Jeśli jednak pojawiają się komunikaty podobne do wskazanego powyżej, to rozwiązanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Choć generalnie woda z kranu jest w Polsce zdatna do spożycia, od czasu do czasu zdarzają się incydenty podobne jak ten w Otwocku i Karczewie. Na skutek różnego rodzaju awarii wodociągowych lub innych czynników, które mogą wpłynąć na czystość wody, może stać się ona niezdatna do spożycia. To właśnie dlatego warto śledzić komunikaty na poziomie lokalnym, aby uniknąć ryzyka. W przypadku powyższego incydentu na ten moment nie są znane przyczyny, jednak warto pamiętać, że taka woda może zawierać różne zanieczyszczenia, które powodują problemy zdrowotne w zależności od rodzaju skażenia. Mogą to być bakterie, wirusy, metale ciężkie, chemikalia czy pasożyty.

Zobacz: Wielki Piątek wolny dla tej grupy pracowników. Można pozazdrościć

Dbaj o filtrowanie wody

Jak już zostało wskazane powyżej, zazwyczaj woda z kranu spełnia wszystkie wymogi sanitarne i jest zdatna do spożycia przez ludność. Warto jednak pamiętać o wyżej wskazanych powodach, przez które może nie być jednak w pełni oczyszczona, gdy trafi do naszych mieszkań. Stąd warto zainwestować w filtry do wody, które wpłyną nie tylko na jej zdatność do spożycia, a w konsekwencji nasze zdrowie, ale również między innymi na smak. Opcji na rynku jest wiele, wśród najpopularniejszych wyróżnia się:

  • dzbanki filtrujące — najprostsza i najtańsza opcja, wykorzystują wkłady z węglem aktywnym i żywicą jonowymienną (redukują chlor, poprawiają smak, zmiękczają wodę).
  • filtry nakranowe — montowane bezpośrednio na kranie, działają na zasadzie filtracji węglowej, redukując chlor i poprawiając smak.
  • filtry podzlewowe — instalowane pod zlewem, zapewniają stały dostęp do przefiltrowanej wody, często mają kilka stopni filtracji (np. węgiel aktywny, membrana ultrafiltracyjna, zmiękczacz).
  • filtry odwróconej osmozy (RO) — najskuteczniejsza metoda filtracji, usuwająca niemal wszystkie zanieczyszczenia, w tym metale ciężkie, bakterie, wirusy i sole mineralne.

To, jaki filtr zechcemy ostatecznie wybrać, zależy od naszych potrzeb. Jeśli zależy nam na poprawie smaku wody oraz redukcji chloru, najlepszy będzie dzbanek lub filtr nakranowy. W przypadku występowania metali ciężkich i pestycydów odpowiednim wyborem będzie filtr podzlewowy z kilkustopniową filtracją. Najwyższej jakości wodę, na przykład dla niemowląt, otrzymamy dzięki systemowi odwróconej osmozy.