Wielka Brytania otwiera pierwszą od 35 lat głębinową kopalnię węgla
Brytyjski rząd wydał pozwolenie na budowę głębinowej kopalni węgla po raz pierwszy od 35 lat. Jeszcze rok temu podczas konferencji klimatycznej ONZ Wielka Brytania zachęcała inne kraje do rezygnacji z węgla.
W Wielkiej Brytanii powstanie nowa kopalnia węgla
Nowa kopalnia Wooddhouse Colliery ma powstać w hrabstwie Cumbria w północno-zachodniej Anglii. Pierwszą zgodę na budowę kopalni wydali w marcu 2019 roku radniu z Cumbri, jeszcze w tym samym roku rząd ówczesnego premiera Borisa Johnsona nie zgłaszał uwag - dopiero na początku 2021 roku rząd zawiesił jej budowę w kontekście konferencji klimatycznej ONZ (COP26). Teraz jednak jest zgoda rządu na budowę kopalni, podaje Interia.
Docelowo miałoby wydobywane 2,5 mln ton węgla koksującego rocznie do 2049 r. Operatorem kopalni jest firma West Cumbria Mining (WCM). Operator wskazuje, że węgiel ma być wykorzystywany w okolicznych hutach i zakładach chemicznych - pozwoliłoby to ograniczyć import, ponadto kopalnia umożliwi stworzenie 500 nowych miejsc pracy.
Ostatnią działającą głębinową kopalnię węgla - Kellingley Colliery w hrabstwie North Yorkshire - zamknięto w 2016 r.
Konferencja klimatyczna w Glasgow
W dokumencie końcowym COP znalazł się zapis, że węgiel jest kluczowym źródłem kryzysu klimatycznego. Po raz pierwszy w procesie Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) pojawia się informacja o wycofywaniu z węgla oraz nieefektywnych dotacji na paliwa kopalne. Ponadto wezwano narody świata do wdrażania technologii i strategii politycznych, które mają przyspieszyć przejście na niskoemisyjne systemy energetyczne. Konferencja ta odbyła się w 2021 roku, czyli jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę.
Rządowy komitet doradczy ds. zmian klimatu (UKCCC) zwraca uwagę, że 85 procent węgla produkowanego przez nową kopalnię będzie eksportowane. Potencjalni odbiorcy węgla podali, że raczej nie będą go wykorzystywać w dużej ilości, natomiast Wielka Brytania nie ustaje w walce ze zmianami klimatu.