BiznesINFO.pl
Wielkanoc 2021 - jakie obostrzenia czekają nas w święta?

Pixabay/Emilia_Baczynska

Minister wyjawił plany rządu na Wielkanoc. Może upłynąć pod znakiem lockdownu

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Wielkanoc może upłynąć pod hasłem kolejnego lockdownu. Nowych przypadków zakażeń wciąż przybywa, na co minister zdrowia Adam Niedzielski patrzy z niepokojem. Szef resortu zdradził, czego możemy spodziewać się w święta.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakich obostrzeń powinniśmy spodziewać się na Wielkanoc

  • Od czego będą zależały wprowadzane obostrzenia

  • Na kiedy prognozuje się kolejny szczyt zachorowań

Wielkanoc pod hasłem kolejnego lockdownu?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.

Korzystając z okazji, dziennikarze zapytali szefa resortu o plany rządu dotyczące Wielkanocy, która przypada w tym roku w niedzielę 4 kwietnia. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przed Wielkanocą wprowadzono zakaz zgromadzeń, przez co wiele rodzin spędziło święta osobno.

- Na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dotyczącego obostrzeń w czasie Wielkanocy, ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące - powiedział cytowany przez PAP Adam Niedzielski.

Trzecia fala epidemii realnym zagrożeniem

Zdaniem ministra zdrowia trudno jest w tej chwili składać jednoznaczne deklaracje, ponieważ w tej chwili obserwujemy “przyspieszenie trzeciej fali”, co “przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji”.

Szef resortu zauważył też, że jednocześnie rośnie tolerancja społeczeństwa względem ciągłego wzrostu liczby zachorowań.

- Dzisiejsze wyniki, ponad 12 tys. zakażeń wskazują, że trzecia fala się rozpędza. Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, ponieważ te wzrosty są coraz większe, a dynamika zakażeń zaczyna doganiać tą, którą mieliśmy na początku drugiej fali w październiku. Z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o niemal jedną trzecią nowych zakażeń - dodał szef resortu.

Adam Niedzielski zwrócił też uwagę, że stale rosnąca liczba nowych przypadków zachorowań wynika z obecności brytyjskiego i południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2, którą w Polsce obserwuje się m.in. w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie wprowadzono nowe obostrzenia, które na tę chwilę mają obowiązywać dwa tygodnie. Jeśli sytuacja pogorszy się lub polepszy, rząd będzie podejmował kolejne decyzje.

Szczyt zachorowań prognozowany na przełom marca i kwietnia

Jeszcze w poniedziałek minister zdrowia mówił w TVN 24, że szczyt nowych zachorowań ma nastąpić na przełomie marca i kwietnia.

- Tutaj prognozujemy, że to apogeum będzie miało miejsce mniej więcej na przełomie marca i kwietnia, czyli czeka nas jeszcze tak naprawdę mniej więcej miesiąc nieprzerwanych wzrostów. Póki co te prognozy też pokazują, że szczyt tej trzeciej fali będzie na takim średnim dziennym poziomie mniej więcej 10-12 tysięcy przypadków dziennie, co z punktu widzenia samego systemu opieki zdrowotnej jest już liczbą, z którą sobie poradziliśmy - mówił w „Rozmowie Piaseckiego” minister zdrowia, podkreślając jednocześnie, że ten scenariusz jest w dużym stopniu uzależniony od tego jak będzie się zachowywać społeczeństwo i z jakimi mutacjami wirusa przyjdzie nam się mierzyć.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej prof. Andrzej Matyja tłumaczył, że każdy z nas powinien zachować ostrożność i wstrzemięźliwość od spotkań, by już w Boże Narodzenie móc spotkać się w pełnym gronie.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >