Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Finanse Wniosek o rentę wdowią. Polacy muszą o tym wiedzieć. Jest apel ministry
Fot. Piotr Molecki/East News

Wniosek o rentę wdowią. Polacy muszą o tym wiedzieć. Jest apel ministry

5 marca 2025
Autor tekstu: Julia Czwórnóg

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przypomina o możliwości składania wniosku o świadczenie, o które ubiega się już blisko 500 tysięcy osób. Okazuje się jednak, że wśród jednej z uprawnionych grup, które mogą pobierać dodatek, tylko 10 proc. zgłosiło taką potrzebę. ”Także Wam przysługuje to świadczenie. Spróbujcie się zainteresować, udać się do ZUS”. - zaapelowano.

Już blisko 500 tysięcy osób ubiega się o ważne świadczenie

Od początku 2025 r. roku w Polsce obowiązują przepisy, umożliwiające seniorom, którzy pochowali małżonka lub małżonkę, łączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Te zmiany nazwano rentą wdowią, ponieważ zwiększenie wysokości świadczeń ma wspomóc materialnie seniorów, którzy po śmierci męża lub żony zostali sami z wydatkami i rachunkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Od 1 stycznia bieżącego roku można składać wnioski o przyznanie renty wdowiej. Wnioski o rentę wdowią wypełniamy elektronicznie za pośrednictwem portalu PUE/eZUS, lub w tradycyjnej formie papierowej w dowolnej placówce ZUS. Można je również przesyłać pocztą.

Pieniądze
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News
Dino kusi klientów potężnymi promocjami. "1+1" bez limitów i wiele więcej. Można się obłowić
Koniec zmiany czasu w całej UE? Polska ujawnia swoje plany. Padła pierwsza możliwa data

Aby zyskać prawa do renty wdowiej, nie wystarczy być wdową czy wdowcem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że nie ma potrzeby, aby z tym spieszyć, bo w przypadku wniosków złożonych od stycznia do końca lipca tego roku, świadczenie i tak zostanie przyznane od 1 lipca 2025.

Samo bycie wdową czy wdowcem nie wystarczy jednak, żeby uzyskać prawa do pobierania renty wdowiej. Jakie są warunki, aby móc uzyskać takie świadczenie? Ministra Dziemianowicz-Bąk przypomina, że przedstawiciele jednej z uprawnionych grup do pobierania dodatku wciąż zgłosiła bardzo mało wniosków.

Od początku 2025 r. roku zaczęły w Polsce obowiązywać przepisy dotyczące tzw. renty wdowiej. W praktyce umożliwiają one seniorom, którzy pochowali małżonka lub małżonkę, łączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Te zmiany zwyczajowo nazywa się rentą wdowią, ponieważ zwiększenie wysokości świadczeń ma poprawić warunki życia seniorów, którzy po śmierci żony lub męża lub żony zostali sami z rachunkami, czynszem, czy innymi opłatami za utrzymanie.

Te osoby mogą złożyć wniosek o świadczeń w postaci połączenia 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnej emerytury albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

Uprawnienie do pobierania świadczenia będzie przyznawane na wniosek po spełnieniu określonych warunków jednocześnie. Należy mieć ukończony wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, i nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).

Zgodnie z nowymi regulacjami, pod uwagę bierze się 15 proc. drugiego świadczenia, a od 2027 roku wzrośnie do 25 procent.

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreślała, że wpłynęło już blisko 500 tysięcy wniosków o świadczenie, ale zdecydowanie nie wszyscy uprawnieni jeszcze skorzystali z tej możliwości. Kto jeszcze powinien zwrócić się do ZUS-u?

Zobacz też: Zaczęło się w całej Polsce. Sanepid rusza z wielką kontrolą, rodzice nie unikną kary

Ministra zaapelowała do Polaków - ta grupa, chociaż jest uprawniona, złożyła najmniej wniosków o świadczenie

W rozmowie z RMF FM ministra Dziemianowicz-Bąk podkreślała, że "liczba złożonych wniosków powinna przekroczyć w środę 500 tys., z czego zaledwie 10 proc. to wnioski złożone przez mężczyzn". Dane wskazują więc na to, że mężczyźni w Polsce rzadziej decydują się na to, aby prosić o pomoc w postaci renty wdowiej, choć mają do tego takie same prawo, jak kobiety.

Mam ważny apel. Szanowni panowie, wdowcy, także wam przysługuje to świadczenie. Spróbujcie się zainteresować, udać się do ZUS - zaapelowała.

Wdowy i wdowcy mogą wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Wybór mają także osoby, którym przysługuje prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub renty szkoleniowej.

Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury (1780,96 zł), czyli łącznie 5342,88 zł, a do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeżeli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Leasing na firmę – jakie auta warto rozważyć? Wybierz z nami flotę firmową
Dzwoni nieznany numer? Wciśnij to w swoim smartfonie. Raz na zawsze uwolnisz się od natrętów
Obserwuj nas w
autor
Julia Czwórnóg

Redaktorka portalu Biznes Info. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat