Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Wniosek o urlop – jak i kiedy składać , żeby nic nie przegapić?
Anna Przedpełska
Anna Przedpełska 22.03.2022 08:40

Wniosek o urlop – jak i kiedy składać , żeby nic nie przegapić?

Wniosek o urlop – jak składać i kiedy, żeby nic nie przegapić
pixabay.com

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Pamiętajmy jednak, że urlop przysługuje jedynie osobom zatrudnionym na etat. Wykonujący pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, o dzieło) nie podlegają przepisom Kodeksu pracy i niestety nie mają prawa do płatnego urlopu.

Zgodnie z planem…

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. To, w jaki sposób pracodawca informuje i przygotowuje plan urlopów, zależy od niego i nie jest unormowane w prawie. Po zatwierdzeniu planu urlopów na dany roku, powinny być one przyznawane zgodnie z jego treścią.

Pracodawca nie musi jednak ustalać planu urlopu, jeśli tylko zgodzi się na to zakładowa organizacja związkowa lub jej po prostu nie ma. W takim wypadku pracodawca musi ustalić termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.

Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy?

We wniosku musimy zawrzeć prośbę o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Określić od kiedy do kiedy ma trwać i ile dni roboczych wyniesie. Piszemy oczywiście, kto wniosek składa (nasze dane, ewentualnie jednostka organizacyjna) oraz do kogo się zwracamy (dane pracodawcy). Jeszcze tylko data i podpis – gotowe.

Co ważne nie musimy wniosku o urlop wypoczynkowy składać na piśmie, ani osobiście go dostarczać. Kp nie przewiduje takiego obowiązku. Możemy więc złożyć wypełniony druk (w kadrach lub u szefa – zależnie jakie rozwiązania przyjęto w naszej firmie), ale możemy też wysłać maila lub wypełnić odpowiednią rubrykę w programie informatycznym, o ile taki funkcjonuje w naszej firmie.

Nie wystarczy złożyć…

Pamiętaj, że złożenie wniosku nie oznacza, iż urlop dostałeś.

Co prawda Kp nie podaje terminu, w jakim należy zwrócić się o urlop wypoczynkowy, jednak lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili.

Pamiętaj, pracodawca może nie zaakceptować wniosku w proponowanym przez ciebie terminie, ponieważ – jak już było powiedziane – musi dbać o zapewnienie „normalnego toku pracy w firmie”.

Nie martw się jednak, że pracodawca może z tego powodu odrzucać wszystkie twoje kolejne wnioski. Nie może tego robić w nieskończoność. Zgodnie z Kp pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym ten uzyskał do niego prawo.

Jeśli składamy wniosek w ostatnim momencie przed planowanym urlopem, na drodze do wypoczynku mogą nam też stanąć zwykłe przeszkody techniczne np. nieobecność pracodawcy. Jeśli nie będzie go w pracy, wiadomo, że wniosku nie zaakceptuje – a my urlopu w zaplanowanym terminie nie dostaniemy.

Lepiej więc nie wykupuj wczasów do czasu, aż otrzymasz wiadomość, iż pracodawca wniosek podpisał.

Tagi: