Wojsko wezwie 230 tys. Polaków. Jeśli się nie stawisz, poniesiesz poważne konsekwencje
Dokładnie 230 tysięcy osób dostanie w lutym wezwanie od wojska. Podczas kwalifikacji wojskowej przyznanie im zostaną kategorie wojskowe. Otrzymają je nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, szczególnie te, które posiadają potrzebne w wojsku kwalifikacje. Za niestawienie się przed komisją grożą poważne kary.
Kwalifikacja wojskowa 2025 – liczby i terminy
Według rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie 230 tys. Polaków. To dokładnie tyle samo, co w 2024 roku. Każda wezwana osoba będzie musiała stawić się przed komisją, by odebrać swoją kategorię wojskową: A, B, C, D lub E.
Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Tak mogą zmienić się ceny prąduTermin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 20 stycznia 2025 r. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustala się na okres od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r. – informował MON w komunikacie.
Kto dostanie wezwanie? Grupy są cztery
Za wezwania osób przed komisję wojskową odpowiadać będą prezydenci miast, burmistrzowie lub wójtowie. Według przepisów, dokument wzywający obywatela powinien zostać mu doręczony nie później, niż tydzień przez wyznaczonym terminem.
Przed komisją w 2025 roku stawić się będą musieli:
● mężczyźni urodzeniu w 2006 roku, czyli mający 19 lat, a także mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005 w wieku od 20 do 24 lat, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
● Osoby, które w latach 2023-2024:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
● kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w m.in. w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Wojsko szczególnie potrzebuje kobiet wykwalifikowanych w zawodach medycznych, weterynaryjnych, psychologicznych, informatycznych, morskich i lotniczych, a także nawigatorek, tłumaczek, rehabilitantek, laborantek oraz radiolożek;
● osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Co grozi za zignorowanie wezwania?
Obowiązek przejścia kwalifikacji wojskowej obowiązuje od momentu doręczenia wezwania. Jeśli wezwana osoba z ważnych przyczyn nie będzie mogła w wyznaczonym terminie stawić się przed komisją, powinna o tym poinformować prezydenta miasta, burmistrza lub wójta - najpóźniej w dniu, w którym miała stawić się na komisji. W takiej sytuacji wyznaczony zostanie inny termin.
W przeciwnym razie, osoba, która nie odbierze osobiście swojej kategorii wojskowej, może zostać doprowadzona na miejsce przez policję. Liczyć się też trzeba z karami finansowymi. Kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z powołaniem do wojska, w jej trakcie przyznaje się jedynie kategorię wojskową.