Wojsko wezwie nawet 200 tys. Polaków. Wiemy, co się dzieje
Jak donosi “Rzeczpospolita”, w 2024 roku wojsko planuje powołać na ćwiczenia nawet 200 tys. osób. Choć gazeta podaje, że wezwania będą w dużej mierze dotyczyły rezerwistów, to mogą je otrzymać również osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności. Szczegóły wyjaśniamy poniżej.
Długość i rodzaje ćwiczeń wojskowych w Polsce
Ile mogą trwać ćwiczenia wojskowe? To zależy, bo wyróżniamy kilka rodzajów takich ćwiczeń:
- jednodniowe,
- krótkotrwałe - trwające nieprzerwanie do 30 dni,
- długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni,
- rotacyjne - trwające łącznie do 30 dni,
Tak naprawdę to dowódcy jednostek wojskowych podejmują decyzję o długości trwania ćwiczeń, jednak ppłk. Justyna Balik w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyjaśniła, że średnia długość ćwiczeń nie powinna przekraczać siedmiu dni. Kto zatem może spodziewać się wezwania?
Wystarczyła chwila, żeby seniorka straciła oszczędności życia. Trzeba uważaćNawet 200 tys. Polaków dostanie wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia
Według doniesień „Rzeczpospolitej”, w przyszłym roku na ćwiczenia wojskowe ma zostać powołanych do 200 tys. Polaków. Oczywistym jest, że pierwszą grupę stanowią żołnierze pasywnej rezerwy. Natomiast oprócz nich, na ćwiczenia mogą zostać powołane osoby posiadające przydatne dla Sił Zbrojnych RP kwalifikacje lub umiejętności. Co istotne, takie osoby nie muszą posiadać doświadczenia w wojsku.
Nowy podatek od przyszłego roku. Zapłaci go wielu Polaków.
Osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności, czyli co konkretnie?
Jak wspomnieliśmy wyżej, wezwanie na ćwiczenia mogą otrzymać osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP. Do takich osób zaliczają się np. informatycy, lekarze, weterynarze, kierowcy kat. C i D. Warto pamiętać, że za każdy dzień udziału w ćwiczeniach rezerwista otrzymuje świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie.