Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wojsko wezwie Polaków, w tym kobiety i seniorów. Surowe kary za odmowę
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 26.07.2024 11:18

Wojsko wezwie Polaków, w tym kobiety i seniorów. Surowe kary za odmowę

Wojsko
fot. MON/Adam Burakowski, East News

Aż 230 tysięcy osób dostanie wezwanie od wojska. Otrzymają je nie tylko młodzi mężczyźni, ale również kobiety i 60-latkowie. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje się do ogłoszenia kwalifikacji wojskowej. Za niestawienie się przed komisją grożą poważne kary. 

Kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia, w którym ogłasza przyszłoroczny termin kwalifikacji wojskowej. Obejmie ona 230 tys. Polaków, czyli dokładnie tyle, ile w 2024 roku. Każda wezwana osoba będzie musiała stawić się przed komisją, by odebrać swoją kategorię wojskową. 

Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 20 stycznia 2025 r. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustala się na okres od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r. – czytamy w komunikacie MON.

Nowy wariant wirusa wymaga nowej szczepionki. Ministerstwo już ją zamówiło

Kto dostanie wezwanie?

Za wezwania osób przed komisję wojskową odpowiadać będą prezydenci miast, burmistrzowie lub wójtowie. Według przepisów, dokument wzywający obywatela powinien zostać mu doręczony co najmniej tydzień przez wyznaczonym terminem. 

Przed komisją w 2025 roku stawić się będą musieli: 

● mężczyźni urodzeniu w 2006 roku, czyli mający 19 lat, a także mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005 w wieku od 20 do 24 lat, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

● Osoby, które w latach 2023-2024:

-  zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

● kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w m.in. w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny ( w tym medycznych, weterynaryjnych, psychologicznych i informatycznych);

● osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Czy można się nie stawić?

Jeśli wezwana osoba z ważnych przyczyn nie będzie mogła w wyznaczonym terminie stawić się przed komisją, najpóźniej w dniu, w którym miała stawić się na komisji, powinna o tym poinformować prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. W takiej sytuacji wyznaczony zostanie inny termin. W przeciwnym razie, osoba, która nie odbierze swojej kategorii, może zostać doprowadzona przez policję. Liczyć się też trzeba z karami finansowymi. 

Kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z powołaniem do wojska, w jej trakcie przyznaje się jedynie kategorię wojskową.