Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > Wraca pomysł budowy odkrywki Złoczew. Szacowane zasoby węgla wynoszą ponad pół miliona ton
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 06.12.2022 09:26

Wraca pomysł budowy odkrywki Złoczew. Szacowane zasoby węgla wynoszą ponad pół miliona ton

węgiel PGG
East News

Wraca pomysł budowy odkrywki Złoczew. Zwolennicy tego pomysłu wskazują, że realizacja tej inwestycji jest przedsięwzięciem o charakterze strategicznym, podaje wnp.pl. Szacowane zasoby węgla w Złoczewie wynoszą ponad 600 mln ton. 

Zasoby węgla w odkrywce Złoczew 

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ Solidarność chce specustawy, która pozwoliłaby na budowę odkrywki Złoczew. W piśmie wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina związkowcy odnieśli się do obecnej sytuacji na rynku energii.

"Agresja Rosji na Ukrainę znacząco wpłynęła na rynki energii, również polski rynek energii nie jest wyjątkiem. W związku z zaistniałą sytuacją należy odejść od narzuconego trendu zaostrzania polityki klimatycznej i ograniczania energetyki opartej na paliwach kopalnych" - wskazali związkowcy.

Związkowcy podkreślili, że inwestycja ta zapewniłaby konsumentom w Polsce dostęp do przystępnej cenowo energii oraz zwiększyła bezpieczeństwo energetyczne kraju. 

Szacowane zasoby węgla w Złoczewie wynoszą ponad 600 mln ton. Wydobycie ze złoża umożliwiłoby przedłużenie działania bełchatowskiej elektrowni, zapewniającej 20 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej.

Spór o odkrywkę Złoczew

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna planował budowę kopalni na terenie czterech gmin województwa łódzkiego; Złoczewa, Ostrówka, Burzenina i Lututowa. Węgiel z kopalni miałby zasilić oddaloną o ok. 60 km elektrownię Bełchatów. 

Przeciwko budowie kopalni Złoczew wypowiadali się przedstawiciele Greenpeace Polska. Na stronie greenpeace czytamy, że działalność kopalni miałaby ogromny wpływ na środowisko naturalne i rolnictwo - z obszaru produkcji rolnej zostałoby wyłączone ponad 60 kilometrów kwadratowych pól, do tego potrzebne byłoby także osuszenie terenu. Budowa kopalni nie podobała się także mieszkańcom tych okolic - dla trzech tysięcy osób budowa kopalni oznaczałaby przeprowadzkę

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie pozwoliła na budowę. W 2021 roku PGE ogłosił, że nie będzie odwoływać się od tej decyzji. W wydanym oświadczeniu koncern wskazywał, że nie wnosi odwołania ze względu na ryzyko wstrzymania środków unijnych na transformację energetyczną regionu, Unia Europejska realizuje bowiem politykę klimatyczną.

Tagi: węgiel