Wrocław i Warszawa polskimi "miastami przyszłości". Powstał międzynarodowy ranking
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest ranking "miast przyszłości"
Jakie polskie miasta zajęły miejsca w rankingu
Czemu zawdzięczają swój sukces
Warszawa i Wrocław “miastami przyszłości”
Wrocław i Warszawa są, zgodnie z rankingiem „Global Cities of the Future 2021/22”, miastami przyszłości. Zajmują kolejno 15. i 20. miejsce.
Ranking powstaje co dwa lata. Jego celem jest ocena miast pod względem ich atrakcyjności dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ich ocena obejmowała m.in. kategorie takie jak: potencjał gospodarczy, zasoby siły roboczej i poziom życia, efektywność kosztowa, przyjazność dla biznesu i komunikacji. Miasta podzielono według wielkości na megamiasta (powyżej 10 mln mieszkańców), miasta główne, duże miasta oraz miasta małe i średnie.
Najlepsze miasta na świecie
Pierwsze miejsce w rankingu zajął Sinagapur, co nie dziwi, ponieważ jest nieustępującym liderem, który wygrywa ranking już od czterech lat, wyprzedzając Londyn i Dubaj.
Wrocław ma powody do dumy, ponieważ zajął wysokie, 15. miejsce w rankingu ogólnym, wyprzedzając m.in. Zurych, Toronto, czy Warszawę. W zestawieniu rankingu miast średnich i małych był absolutnym zwycięzcą. W podkategorii przyjazności dla biznesu Wrocław zajął pierwsze miejsce, a w podkategorii efektywności kosztowej drugie.
Warszawa zajęła 5. miejsce w kategorii dużych miast, plasując się za Amsterdamem, Dublinem, Abu Dhabi i Monachium. Niestety Warszawa nie wygrała żadnej podkategorii, ale zajęła za to 3. miejsce w kategorii efektywności kosztowej.
Polskie miasta wysoko cenione
“Wydaje się, że Polska z pewnością osiąga ponadprzeciętne wyniki, a dwa polskie miasta plasują się w pierwszej 25 najlepszych lokalizacji” - czytamy na stronie raportu.
Kluczem naszego sukcesu ma być “dobrze wykształcona siła robocza połączona z dobrą opłacalnością”, a także istnienie “14 specjalnych stref ekonomicznych, które umożliwiają inwestorom korzystanie z niższych podatków i innej pomocy publicznej.
Singapur, który po raz czwarty zwyciężył w rankingu, swój sukces zawdzięcza przyjazności dla biznesu i potencjałowi gospodarczemu. Dużą rolę dla Singapuru odegrały też niskie stawki podatkowe oraz hojne granty badawcze.
Londyn także zajął w rankingu 2. miejsce kolejny rok z rzędu. W kategorii “megamiast” zajął pierwsze miejsce, dobrze poradził sobie również w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia”.
Swój sukces Londyn zawdzięcza wielu światowej klasy uniwersytetom, a także temu, że jest częścią „Złotego Trójkąta” z Cambridge i Oksfordem.