BiznesINFO.pl
Policja zrobiła nalot

Biznes Info

Wrocław: policyjny nalot na kluby fitness. Właścicielom grozi 8 lat więzienia

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Policjanci sprawdzają przestrzeganie funkcjonujących od miesięcy obostrzeń, kontrolując m.in. funkcjonowanie obiektów, których działalność ograniczono, w tym np. klubów fitness. W piątek we Wrocławiu funkcjonariusze nakryli dwa kluby z których usług korzy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • We Wrocławiu otwarto dwa kluby fitness wbrew zakazom

  • Jakie konsekwnecje mogą ponieść ich właściciele

  • Jak Polacy obchodzą zakaz korzystania z siłowni

Wrocław – otwarto siłownie wbrew zakazom

Od miesięcy w naszym kraju obowiązuje szereg restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Nad ich przestrzeganiem czuwa policja. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. czy Polacy noszą maseczki, ale też czy restrykcje nie są lekceważone w miejscach, których działalność ograniczono.

Tylko w piątek jak poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, mundurowi skontrolowali na terenie całego kraju ponad 10,5 tys. obiektów handlowych, niemal 1500 restauracji, ponad pół tysiąca obiektów świadczących usługi hotelarskie, a także 1671 siłowni i klubów fitness.

Wśród tych 1671 siłowni i klubów fitness znalazły się dwa kluby we Wrocławiu, które – mówiąc kolokwialnie – „wpadły”. Szczegóły podaje gazetawroclawska.pl. Pierwszy z obiektów mieści się na Bielanach Wrocławskich, zaś drugi na Starym Mieście. W pierwszym ćwiczyło 18 osób, w drugim – 8. Większość nielegalnie.

- Mając na uwadze rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa, a tym samym powodowanie zagrożenia dla życia i zdrowia innych, mundurowi sporządzili 19 wniosków o ukaranie do sądu, a z osobami, które zarządzały obiektami, wykonali czynności w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 par. 1 Kodeksu karnego – informuje cytowany przez portal  asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

Przepis ten jak przypomina portal zakłada, że każdy kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

To oznacza, że właściciele dwóch wrocławskich klubów fitness za otwarcie wbrew zakazom obiektów, muszą liczyć się z karą nawet 8 lat więzienia.

Warto podkreślić, że w przypadku siłowni i klubów fitness, jak również np. lokali gastronomicznych od ponad pół roku mamy do czynienia nie z zamknięciem, a ze znaczącym ograniczeniem działalności. Lokale nie mogą przyjmować gości, a prowadzić sprzedaż na wynos lub z dowozem. Z kolei z usług siłowni i klubów do niedawna mogli korzystać sportowcy będący członkami polskiej Kady narodowej.

Rząd ogranicza nadużycia

Furtka ta prowadziła do licznych nadużyć. Zwraca na nie uwagę portal Money.pl, przypominając, że w ostatnim czasie przybyło osób, które zapisały się np. do narodowej kadry w przeciąganiu liny, co umożliwiało im korzystanie z siłowni czy klubu fitness. Do związku przeciągania liny zapisać się mogą niemal wszyscy. Wystarczy opłacić roczną składkę w wysokości 25 zł i przejść test sprawnościowy. Co istotne owy test może zostać wyznaczony później niż w terminie pierwszego treningu, co oznacza, że co najmniej raz można udać się na ćwiczenia nie przechodząc testu.

Piszemy, że osoby te do niedawna mogły korzystać ze wspomnianej furtki, gdyż jak podaje Money.pl, w czwartek późnym wieczorem pojawiło się rządowe rozporządzenie, zgodnie z którym z siłowni, klubu fitness czy basenu mogą korzystać członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w zawodach olimpijskich.

Przypomnijmy, że działalność siłowni i klubów fitness ograniczono w połowie października, co oznacza, że nie mogą funkcjonować już prawie pół roku.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >
pixabay.com/makamuki0

Polska i Świat

Lockdown jeszcze dłuższy? Rząd po cichu przesunął termin ważnego świadczenia

Czytaj więcej >
biznesinfo.pl

Polska i Świat

Osiedle z zakazem dzieci, a jak się już urodzi - czeka wyprowadzka. Wiemy już, gdzie powstanie

Czytaj więcej >