Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już wiemy, co dalej z wyborami korespondencyjnymi. Prezydent podjął decyzję
Radosław Święcki
Radosław Święcki 08.05.2020 02:00

Już wiemy, co dalej z wyborami korespondencyjnymi. Prezydent podjął decyzję

Wybory prezydenckie mogą odbyć się jeszcze w maju
biznesinfo.pl

Przypomnijmy, że ustawa ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia. Następnie ustawa trafiła do Senatu, który wykorzystał przysługujący mu miesięczny okres na zajęcie stanowiska w sprawie dokumentu. Ostatecznie izba wyższa parlamentu 5 maja zagłosowała przeciw wyborom kopertowym. Dwa dni później Sejm odrzucił sprzeciw Senatu.

Praktycznie do ostatnich chwil ważyły się w Sejmie losy ustawy ws. wyborów korespondencyjnych z uwagi na spór wokół tej kwestii w szeregach koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości – Porozumienia Jarosława Gowina. Ostatecznie partia byłego wicepremier poparła ustawę. Stało się to po tym, jak w środę wieczorem doszło do porozumienia w tej sprawie miedzy Gowinem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. We wspólnie wydanym stanowisko poinformowano, że „"po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

Porozumienie to jasno wskazywało, że do wyborów nie dojdzie w pierwotnie planowanym terminie czyli w niedziele 10 maja (data ta do niemal ostatniego momentu forsowana była przez PiS). Nie wskazano jednak żadnej innej możliwej daty przeprowadzenia wyborów. Medialne spekulacje wskazywały datę 12 lipca (pisała o tym 300polityka.pl), zaś niektórzy członkowie rządu sugerowali, że do głosowania może dojść jeszcze w czerwcu.

Część komentatorów wskazuje jednak, że szybki podpis prezydenta daje marszałek Sejmu Elżbiecie Witek możliwość wyznaczenia terminu wyborów na sobotę 23 maja. Przypomnijmy, że za sprawą tej ustawy marszałek Sejmu ma prawo do zmiany terminu wyborów, a 23 maja to ostatni konstytucyjny termin w jakim mogą odbyć się wybory głowy państwa.