Wypłacają 550 złotych niezależnie od wieku. Decyzja zapada w ciągu zaledwie 30 dni
W tym roku wysokość kolejnego dodatku socjalnego idzie w górę. Sprawdź, co zrobić, by regularnie otrzymywać od ZUS-u dodatkowe 550 złotych.
Wsparcie finansowe dla Polaków
Polacy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej od dawna mogą liczyć na wiele dodatków socjalnych w ramach pomocy społecznej, które mają podnieść ich poziom życia, a często także usamodzielnić się w przyszłości. To, jakie osoba uprawniona otrzymuje świadczenie, jest kwestią bardzo indywidualną, zarówno ze względu na powód wypłacania wsparcia, jak i jego wysokości. Może ono obejmować zasiłek stały, celowy, dla bezrobotnych, dla opiekunów, rentę socjalną, świadczenia rodzinne lub rehabilitacyjne, które ma umożliwić zakup sprzętu, pokrycie kosztów dojazdu na terapię i przede wszystkim ułatwić dostęp do rehabilitacji.
Dodatkiem socjalnym, z którego korzysta wiele rodzin, jest tzw. 500 plus, które w tym roku zostało podniesione do 800 złotych. Świadczenie to ma wspomóc rodziny w wychowaniu dzieci i przysługuje zarówno rodzicom, jak i prawnym opiekunom dzieci do 18. roku życia.
550 złotych dla osób w każdym wieku
Wiele dodatków socjalnych dedykowanych jest osobom w konkretnym wieku, np. dzieciom lub emerytom. Ten dodatek jednak przysługuje każdemu posiadającemu status sieroty, bez względu na wiek. Świadczenie ma pozwolić na pokrycie kosztów podstawowych potrzeb, np. żywności i odzieży, a także wydatków związanych z nauką czy zdrowiem.
Na stronie ZUS czytamy:
,,Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.”
Co zrobić, aby otrzymać świadczenie?
Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej (ERRD), a także inne dokumenty potwierdzające status sieroty — dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców lub datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia, z którego wynika brak danych ojca — należy złożyć ,,w organie rentowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostce organizacyjnej zakładu wyznaczonej przez Prezesa ZUS.
Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, na piśmie albo ustnie do protokołu, lub pocztowo, w dowolnym czasie.
Obecnie dodatek został podniesiony z 481,97 zł do 553,30 zł.
źródło: Strefa Biznesu