Wypowiedzenie umowy o pracę - wyjaśniamy zasady
Wypowiedzenie umowy o pracę – czym jest?
Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia jest jednym z przewidzianych w Kodeksie pracy sposobów rozwiązania umowy o pracę. Umowę o pracę można również rozwiązać:
- za porozumieniem stron,
- bez wypowiedzenia (przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia),
- automatycznie po upływie czasu, na który była zawarta.
Okres wypowiedzenia
Dzięki okresowi wypowiedzenia, jaki jest zachowywany w przypadku wypowiedzenia umowy, zwalniany pracownik jest chroniony przed nagłą utratą płacy. Z kolei dla pracodawcy stanowi ona ochronę przed znalezieniem się z dnia na dzień bez rąk do pracy.
Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą wypowiedzieć umowę o pracę. Jeśli będzie to korzystne dla obu stron, mogą zdecydować o skróceniu bądź rezygnacji z okresu wypowiedzenia. W przeciwnym razie prawo wymaga, aby w tym okresie pracownik nadal wypełniał swoje obowiązki związane z wykonywaniem pracy, a pracodawca – z wypłacaniem wynagrodzenia.
Jeśli pracujesz na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony lub określony, lecz przepracowałeś u pracodawcy mniej niż 6 miesięcy, to w przypadku złożenia lub otrzymania wypowiedzenia obowiązuje cię dwutygodniowy okres wypowiedzenia.
Jeśli przepracowałeś od 6 miesięcy do 3 lat, okres wypowiedzenia wyniesie miesiąc.
Okres wypowiedzenia wyniesie 3 miesiące, jeżeli byłeś zatrudniony co najmniej 3 lata.
PAMIĘTAJ! Kolejne umowy na czas określony sumują się.
Umowa próbna może być rozwiązana jedynie za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia wynosi tu: 3 dni robocze (jeżeli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni); tydzień (okres próbny dłuższy niż dwa tygodnie) i 2 tygodnie (trzymiesięczny okres próbny).
Jeśli doszło do ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, może on skrócić trzymiesięczny okres wypowiedzenia do miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie równe wynagrodzeniu za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Po złożeniu wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, lecz musi płacić mu pensję do końca okresu wypowiedzenia.
Kiedy złożyć wypowiedzenie?
Planując złożenie wypowiedzenie, warto wiedzieć, że - zgodnie z Kodeksem pracy - okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc (albo ich wielokrotność) kończy się zawsze – odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
A więc pierwszym dniem okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach będzie najbliższa niedziela (choćby wypowiedzenie złożone było w poniedziałek). Pierwszym zaś dniem okresu wypowiedzenia liczonego w miesiącach będzie zawsze pierwszy dzień miesiąca. Zatem niezależenie od tego, czy złożymy wymówienie 2 czy 31 stycznia, to i tak okres wypowiedzenia zacznie biec 1 lutego.
Jak powinno wyglądać wypowiedzenie?
Oświadczenie o wypowiedzeniu niezależnie od tego, czy składa je pracownik, czy pracodawca musi mieć formę pisemną.
Pracownik składający wymówienie powinien zachować formę oficjalnej korespondencji. W prawym górnym roku musi znaleźć się data i miejscowość, niżej – ale z lewej strony – dane pracownika, jeszcze niżej po prawej – dane pracodawcy. Następnie na środku strony umieszczamy tytuł pisma: „Wypowiedzenie umowy o pracę”. W treści powinna się znaleźć treść oświadczenia: „Niniejszym wypowiadam umowę...” plus informacje, o jaką umowę chodzi (kiedy i gdzie zawartą, między kim a kim). Na koniec nie zapomnijmy o zwrocie grzecznościowym i własnoręcznym podpisie!
W przypadku wysłania wypowiedzenia mailem niezbędne będzie podpisanie go podpisem elektronicznym.
Do wypowiedzenia możemy dołączyć potwierdzenie jego odbioru, zawierające datę.
Z kolei w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna, uzasadniająca wypowiedzenie.
Zawsze pracodawca powinien też pouczyć pracownika o przysługującym mu prawie do odwołania się do sądu pracy.
Zazwyczaj wypowiedzenia wręczane są osobiście lub dostarczane przez przekazicieli. Chociaż pracodawca powinien umożliwić zwalnianemu pracownikowi zapoznanie się z treścią wypowiedzenia, to odmowa przyjęcia pisma (w przypadku dostarczenia go pocztą) nie będzie skutkować jego nieważnością.