Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyższa emerytura i obniżenie podatków. To możliwe, ale trzeba się pospieszyć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.12.2023 20:52

Wyższa emerytura i obniżenie podatków. To możliwe, ale trzeba się pospieszyć

Seniorzy
Pixabay/jhenning

Istnieje pewien sposób na obniżenie podatku oraz odłożenie środków na przyszłą emeryturę, a umożliwia to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Ekspert przypomina o obowiązujących limitach oraz u upływającym terminie wpłat. 

Czym jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego pozwala nam na oszczędzanie środków na przyszłe świadczenie emerytalne. Jeśli dokonujemy systematycznych wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych, to po ukończeniu 65. roku życia, będziemy mogli wypłacić zgromadzone środki. Okazuje się jednak, że IKZE przynosi także jeszcze inne korzyści.

- To jedna z form oszczędzania, która pozwala uzyskać korzyść już za rok podatkowy, w którym dokonujemy wpłat - mówił w rozmowie z Radiem Zet Oskar Sobolewski, ekspert ds. rynku pracy w HRK Payroll Consulting. 

Szykują się spore straty dla seniorów. Chodzi o emerytury, wyliczenia nie zostawiają złudzeń

Niższe podatki dzięki IKZE

Każdy oszczędzający na IKZE może w w rocznym zeznaniu podatkowym odpisać od podstawy opodatkowania wszystkie wpłaty na ten rachunek w danym roku. W 2023 roku przedsiębiorcy na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego mogą wpłacić 12 483 złotych, a dla pozostałych osób maksymalna kwota wpłaty wynosi 8 322 złotych

Ostatnie dni na skorzystanie z ulg podatkowych

- W każdym roku można wykorzystać limit wpłat, a im bardziej wykorzystamy limit (im więcej wpłacimy), tym ulga podatkowa w ramach IKZE jest większa - przekazuje ekspert w rozmowie z Radiem Zet. Należy się jednak pospieszyć, bowiem wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego możemy dokonać już tylko do końca grudnia

- Warto wykorzystać go jeszcze w grudniu, bowiem nie przechodzi on na kolejny rok. W 2024 roku limit będzie wyższy, warto o tym pamiętać i oszczędzać regularnie - dodał Oskar Sobolewski.