Za dużo jedzenia na święta. Alternatywa dla śmietnika
Święta Wielkanocne dobiegają końca. Zdarza się, że przygotowaliśmy za dużo jedzenia na tę okazję. Zamiast wyrzucać produkty można przekazać do jadłodzielni.
Można oddać jedzenie
W jadłodzielniach można zostawić produkty, które jeszcze nadają się do spożycia, a których mamy w nadmiarze.
Produkty należy przynieść zapakowane w szczelne, czyste opakowania, a w przypadku domowych wyrobów należy oznaczyć ich skład i datę przygotowania. Można przynieść także produkty suche napoczęte, o ile są szczelnie zamknięte.
Nie wolno natomiast zostawiać rzeczy nadgniłych, dań z surowymi jajami, czy niepasteryzowanym mlekiem.
Jadłodzielnie w Polsce
Jadłodzielnie można znaleźć m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu. Żywność można także przekazywać do Banków Żywności, które przekazują pozyskaną żywność różnym organizacjom społecznym.
Problem marnowania żywności
Problem marnowania żywności polega na tym, że jedzenie jest wyrzucane lub przeterminowane przed jego spożyciem. Jest to problem globalny, a jednocześnie paradoksalny, ponieważ jednocześnie z jednej strony około jednej trzeciej całej produkcji żywności na świecie jest marnowana, a z drugiej strony na świecie istnieje niedożywienie i brak dostępu do jedzenia dla wielu ludzi.
Z badań przeprowadzonych w ramach trzyletniego projektu PROM wynika, że w ciągu roku na śmietniki w Polsce trafia niemal pięć milionów ton żywności. Największy udział w marnowaniu żywności (60 proc.) mają gospodarstwa domowe.