Zakaz sprzedaży państwowej ziemi. Rząd podjął decyzję
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Dlaczego obowiązuje zakaz sprzedaży gruntów
-
Do kiedy przepisy mają zostać przedłużone
-
Dlaczego zdecydowano się na przedłużenie zakazu
Zakaz sprzedaży państwowych nieruchomości
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przedłużeniu zakazu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu do 2026 roku. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 maja 2021 r.
Już 30 kwietnia ustawowy okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) dobiegnie końca, dlatego rząd chce przedłużyć ten termin o kolejne 5 lat - do kwietnia 2026 r. Wnioskodawcą projektu jest minister rolnictwa i rozwoju wsi, przekazała PAP.
Odkąd sprzedaż tego typu gruntów rolnych została zakazana w 2016 roku, ziemie zaczęto dzierżawić. Na tę formę decyduje się bardzo wielu rolników indywidualnych, ponieważ dzierżawa stwarza możliwość dogodnego sposobu użytkowania gruntów i budynków, nie wymagając jednocześnie angażowania znacznych środków finansowych , co byłoby konieczne przy decyzji o kupnie gruntu.
Zatrzymanie szkodliwych praktyk
W komunikacie przekazano, że zakaz sprzedaży ziemi z państwowych zasobów wprowadzony w 2016 r. pomógł osiągnąć w osiągnięciu zamierzonego przez rząd celu - zahamowania wzrostu cen gruntów należących do Skarbu Państwa oraz ustanowienie dzierżawy podstawową formą rozdysponowania nieruchomości rolnych z zasobu , podaje PAP.
Autorzy projektu są zdania, że wprowadzenie zakazu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa powstrzymało spekulacyjne wykupywanie nieruchomości rolnych przez podmioty, które nie gwarantowały – zgodnego z interesem społecznym – wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.
Obszar gruntów pozostających w Zasobie Własności Rolnej Skarbu wynosił ponad 1,3 mln ha (stan na 31 sierpnia 2020 r.). Wydzierżawione grunty stanowiły ponad 1 mln ha.
Nowy projekt reguluje też kwestie wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości. Ma to na celu uniknięcie pojawienia się ewentualnych wątpliwości w tym zakresie. W projekcie doprecyzowano też, że dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie musiał wskazać we wniosku o wyrażenie przez ministra rolnictwa zgody na sprzedaż państwowej ziemi, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają tę sprzedaż.
W dalszym ciągu będzie obowiązywała zasada, zgodnie z którą zakaz sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład ZWRSP nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele, które nie są rolnicze , czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych.