BiznesINFO.pl
Zakaz handlu w niedziele coraz częściej

pixabay.com/Anrita1705

Zakaz handlu też w Wielkanoc. Nie tylko obostrzenia, zamkną również wielkie sieci

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Zakaz handlu w niedziele stał się już normą w Polsce. Niedziele handlowe są już prawdziwą rzadkością. W kalendarzu na 2021 rok zaplanowano jedynie 7 niedziel, podczas których będzie można zrobić zakupy, choć w rzeczywistości jest ich jeszcze mniej, poniew

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy najbliższa niedziela jest handlowa

  • Ile niedziel handlowych jest w 2021 roku

  • Czy rząd doda niedziele bez zakazu handlu do kalendarza

Zakaz handlu w niedziele częściej niż na papierze

Niedziel handlowych w 2021 roku jest tyle, co kot napłakał. W kalendarzu niedziel, podczas których zakaz handlu nie obowiązuje, jest zaledwie siedem, a kilka z nich już przepadło, ponieważ wiele sklepów i tak nie mogło się otworzyć ze względu na obostrzenia.

Sklepy będą zamknięte także w niedzielę świąteczną - 4 kwietnia, co oznacza, że zakupów nie zrobimy także w sklepach spożywczych takich jak Lidl, czy Biedronka.

Branża handlowa apeluje

W związku z tym, że wiele niedziel handlowych przepadło, Polska Rada Centrów Handlowych po raz kolejny zwróciła się do władz z apelem o wyznaczenie nowych terminów niedziel bez zakazu handlu w zamian za te, podczas których sklepy i tak nie mogły się otworzyć.

Zakaz handlowy w związku z wprowadzonymi obostrzeniami nie obowiązywał 31 stycznia i nie będzie 28 marca 2021 r., czyli w dwie z siedmiu niedziel, które wyznaczono na ten rok jako handlowe.

Jutro 28 marca, mimo że niedziela zaplanowana jest jako handlowa, wielu przedsiębiorców znów nie będzie mogło skorzystać z możliwości prowadzenia działalności, ponieważ rząd wydał decyzję o zamknięciu m.in. galerii handlowych, czy sklepów budowlanych. Handlowcom do dyspozycji zostały im jedynie pojedyncze niedziele handlowe w kwietniu, czerwcu i sierpniu oraz dwie w grudniu.

W związku z powyższym branża handlowa apelowała, by rząd wyznaczył nowe niedziele bez zakazu handlu, które, chociaż częściowo, mogłyby pomóc zrekompensować straty poniesione w dniach, kiedy mimo braku zakazu handlu zakaz handlu obowiązywał.

Decyzja rządu

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany, czy rząd rozważa przesunięcia w kalendarzu niedziel handlowych tak, by branża mogła odrobić dni, w których mimo braku zakazu handlu nie można było prowadzić działalności.

- Na razie nie dyskutowaliśmy kwestii niedziel handlowych i jakichkolwiek zmian w tym zakresie - odpowiedział premier.

Często przytaczanym przez rząd argumentem odnoszącym się do dodania nowych niedziel bez zakazu handlu do kalendarza, jest to, że otwarcie sklepów w nowych terminach miałoby poskutkować koniecznością podejmowania działań dostosowawczych po stronie przedsiębiorstw, co doprowadziłoby w rezultacie do większych kosztów po stronie firm.

Przedsiębiorcy oczywiście nie zgadzają się z podobnym stwierdzeniem, ponieważ każdy dzień, w którym sprzedaż może być prowadzona, pomaga minimalizować straty ponoszone podczas zamknięć.

Znamiennym wydaje się być fakt, że w tygodniach z niedzielą handlową, odwiedzalność centrów handlowych rośnie aż o 20 proc., w porównaniu do tygodni z zakazem handlu, podaje portal ceo.com.pl.

Podobne artykuły

Unsplash/Markus Spiske

Handel

Tesco likwiduje hitowy program. Klienci mają czas tylko do 30 czerwca

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Sklep Zabka.

Handel

Oreo projektu Lady Gagi wprowadzone przez Żabkę. Sieć chwali się nowym produktem

Czytaj więcej >
Biedronka z hitowym produktem

Handel

Biedronka wypuściła do sprzedaży test na koronawirusa. Klienci wykupili wszystko mimo limitu

Czytaj więcej >
Biedronka rozda własne 500 plus

Handel

Biedronka rozda własne 500 plus. Będzie dotować karty pracowników

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Eurocash podjął decyzję. Znika Mila, zostają Delikatesy Centrum

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa, Centrum Handlowe "Atrium Targowek" N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia

Handel

Mere otwiera kolejny sklep w Polsce. Największym dyskontom przybywa potężny konkurent

Czytaj więcej >