BiznesINFO.pl
Rząd przyjął zmiany uderzające w AliExpress

Flickr/Marco Verch

Zakupy z AliExpress już nie będą tak opłacalne. Rząd przyjął projekt e-commerce

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Zakupy z AliExpress nie będą już tak opłacalne? Ministerstwo Finansów informuje o przyjęciu przez rząd tzw. pakietu e-commerce. Jednym z jego celów jest ograniczenie napływu paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej. Zmia

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd przyjął dziś implementację unijnych rozwiązań w ramach tzw. pakietu e-commerce

  • W jaki sposób przyjęte rozwiązania uderzają w AliExpress

  • Jak na nowych rozwiązaniach skorzystają handlujący w sieci m.in. w Polsce

Zakupy z AliExpress przestaną być opłacalne?

Jeszcze niedawno informowaliśmy, że AliExpress, uruchomiona 11 lat temu globalna platforma handlu, umożliwiająca konsumentom z całego świata dokonywanie zakupów bezpośrednio u producentów i dystrybutorów (głównie w Chinach), planuje rozwój na europejskim rynku, w tym w Polsce.

Tymczasem dziś Ministerstwo Finansów poinformowało o przyjęciu przez rząd rozwiązań niekorzystnych dla istniejącej od dekady firmy. Chodzi o implementację unijnych rozwiązań zawartych w tzw. pakiecie e-commerce. Jego celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE.

Pakiet zakłada m.in. likwidację w całej Unii Europejskiej zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro; znaczne rozszerzenie zakresu transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.

Inne rozwiązanie obecne w pakiecie zakłada nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników co ma ułatwić - poprzez użycie interfejsu elektronicznego (np. internetowa platforma handlowa, portalu) -  dokonanie na terytorium UE sprzedaży towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także dostawy towarów na rzecz konsumentów.

Cytowany w komunikacie Ministerstwa Finansów, wiceszef resortu Jan Sarnowski nie ukrywa, że w zamyśle Komisji Europejskiej, jednym z celów pakietu jest ograniczenie napływu paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej.

- Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o jedną czwartą – podkreśla wiceminister finansów, dodając, że pakiet e-commerce jest „istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego procederu”.

Z kolei minister finansów Tadeusz Kościński zwraca uwagę, że rozwiązania zawarte w pakiecie zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej i poprawią konkurencyjność zarówno polskich jak i unijnych przedsiębiorców względem firm spoza UE, co jak wskazuje szef resortu jest szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, zmagających się z nieuczciwą konkurencją spoza Unii.

Jakie korzyści dla przedsiębiorców?

Mówiąc o korzyściach z przyjętego pakietu, jakie zyskają unijni przedsiębiorcy, wiceminister finansów – poza wzrostem konkurencyjności w obszarze e-commerce w stosunku do podmiotów z krajów trzecich – wskazuje, że handlujący w sieci, nie będą już musieli oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary.

- Zamiast tego rozliczą VAT w „jednym okienku”, w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności – podkreśla wiceminister Sarnowski.

Kiedy zmiany wejdą w życie? Jak podaje Ministerstwo Finansów, planowany termin to początek lipca tego roku.

Podobne artykuły

Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 28.03.2021. Warszawa N/Z Przedswiateczne zakupy w hipermarkecie Carrefour

Handel

Tesco likwiduje swój program lojalnościowy. Masz czas tylko do końca czerwca

Czytaj więcej >
Biznes Info

Handel

AliExpress w tarapatach. Założyciel musi zapłacić miliardową karę

Czytaj więcej >
Unsplash/Markus Spiske

Handel

Tesco likwiduje hitowy program. Klienci mają czas tylko do 30 czerwca

Czytaj więcej >