Żałoba narodowa a ślub i wesele. Pary młode już liczą potężne straty. Prawnik stawia sprawę jasno

W żałobę narodową zakazy jak z czasów pandemii? 21 kwietnia zmarł papież Franciszek, a na dzień jego pogrzebu prezydent Andrzej Duda ogłosił dniem żałoby narodowej. To postanowienie wiąże się z szeregiem poważnym zmian, zwłaszcza dla osób, które w kwietniowy weekend planowały dużą imprezę. Czy zakaz obejmuje również wesela? Co się stanie z pieniędzmi wydanymi na lokal i “za talerzyk”?
Czy w dniu żałoby narodowej można wyprawić wesele?
Żałoba narodowa to nieczęste wydarzenie. Ogłaszana jest jedynie z powodu dużych i ważnych wydarzeń dla całego kraju. Ostatnia żałoba narodowa miała miejsce w 2019 roku, po śmierci byłego premiera, Jana Olszewskiego. Została również ogłoszona po takich wydarzeniach jak zamach na World Trade Center czy śmierci Jana Pawła II.
Tym razem czas zadumy został wyznaczony na 26 kwietnia, z powodu śmierci papieża Franciszka. Z tej okazji flagi na budynkach publicznych zostaną opuszczone do połowy masztu, a do drzewca zostanie dowiązany czarny kir. Żałoba narodowa oznacza również zakaz organizowania imprez masowych. Szczególnie martwi to tych Polaków, którzy na najbliższą sobotę zaplanowali ślub i wesele.
26 kwietnia 2025. Tych imprez nie będzie, obowiązują zakazy
Jak wygląda dzień żałoby narodowej? Przede wszystkim warto pamiętać, że nie jest to dzień wolny od pracy. W związku z tym również wszystkie sklepy i firmy pracujące w sobotę będą otwarte w standardowych godzinach. Zmianie ulegnie natomiast telewizyjna ramówka.
Z perspektywy wielu Polaków najważniejsze zasady dotyczą organizacji imprez masowych. W dniu żałoby narodowej nie mogą odbywać się mecze, koncerty czy inne zbiorowe wydarzenia o charakterze rozrywkowym. Z tego powodu został już odwołany koncert, który miał uczcić 1000-letnią rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, “Tysiąclecie Korony Polskiej”, oraz Zgromadzenie Narodowe w Gnieźnie. Oba wydarzenia zostały przeniesione, kolejno na 27 i 25 kwietnia.
Nic więc dziwnego, że pary młode boją się o swoje wesele — to w końcu nie tylko najważniejszy dzień w życiu, ale też olbrzymi wydatek. Pytania dotyczące ślubu posypały się już w mediach społecznościowych.

Prawnik rozwiewa wątpliwości. W tym przypadku narzeczeni stracą pieniądze
Decyzję Andrzeja Dudy skomentował już szef kancelarii premiera, Jan Grabiec. W programie “Kropka nad i” wyjaśnił, że odejście papieża to bez wątpienia ważne wydarzenie dla milionów Polaków i rząd chce uszanować ich uczucia. Jednocześnie zapewnił, że przepisy nie dotyczą prywatnych imprez. W czasie żałoby narodowej można więc wyprawić parapetówkę, urodziny czy ślub i wesele — ale jest jeden haczyk.
“To kwestia własnego wyczucia i sumienia”, tłumaczy prawnik Marcin Kruszewski na swoim kanale Prawo Marcina, powołując się na art. 37 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. I zgodnie z tym część osób może odmówić wzięcia udziału w weselu, organizowanym w dniu żałoby narodowej. Jeśli jednak goście zrezygnują z przybycia na zaledwie kilka dni przed terminem, szansa na odzyskanie pieniędzy za ich “talerzyki” jest bardzo niska. Jeśli natomiast wesele odwoła właściciel sali (czego nikomu nie życzę) wówczas powinniśmy sprawdzić odpowiedni zapis w umowie.
Podsumowując, pary młode nie muszą przejmować się żałobą narodową w dniu swojego wesela. Mogą tym jednak przejąć się goście. Z tego powodu część Polaków decyduje się nieco zmienić charakter imprezy i postawić na bardziej stonowane zabawy. Zorganizowanie 26 kwietnia nawet największego wesela nie będzie się jednak wiązało z żadną karą czy grzywną.




































