Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany, rząd przedłużył termin
Maria Glinka
Maria Glinka 03.06.2021 02:00

Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany, rząd przedłużył termin

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony. W przypadku zamknięcia placówki edukacyjnej rodzice będą mogli zgłaszać się po pieniądze aż do 25 czerwca. Tym samym mogą liczyć na zabezpieczenie finansowe aż do końca roku szkolnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy rodzice otrzymują dodatkowe pieniądze

  • Kto może zgłaszać się po zasiłek opiekuńczy

  • W jakich sytuacjach należy się wypłata

Zasiłek opiekuńczy do 25 czerwca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po raz pierwszy trafił do rodziców w marcu ubiegłego roku. Podstawą prawną do przyznawania nadprogramowych pieniędzy jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rozporządzenia regulują natomiast czas trwania zasiłku opiekuńczego.

Na mocy obecnie obowiązujących przepisów prawo do dodatkowych pieniędzy przysługuje tylko do niedzieli 6 czerwca. Czy to koniec wsparcia dla rodziców?

Te wątpliwości postanowiła rozwiać minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W środowej rozmowie z PAP przyznała, że zasiłek opiekuńczy zostaje wydłużony do 25 czerwca 2021 r. Tego samego dnia przypada oficjalny koniec roku szkolnego 2020/2021, a więc będzie to prawdopodobnie ostatnie przedłużenie wypłat w najbliższym czasie.

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Minister wskazała, że zasady przyznawania dodatkowych pieniędzy pozostają bez zmian. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji, gdy placówka zapewniająca opiekę jest zamknięta lub jej działanie zostało ograniczone z uwagi na COVID-19. Dotyczy to zarówno obiektów, które świadczą opiekę nad dziećmi, jak i nad dorosłymi z niepełnosprawnościami.

Zasiłek opiekuńczy ma być zabezpieczeniem finansowym dla rodziców dzieci do lat 8., którzy z powodu przestoju w działaniu placówki musieli zrezygnować z pracy, aby zajmować się pociechami. W przypadku osób niepełnosprawnych przewidziano wyższy próg wiekowy.

Portal bankier.pl podaje, że po zasiłek opiekuńczy mogą się zgłaszać rodzice dzieci niepełnosprawnych do 16 lub 18 lat, pod warunkiem że posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pieniądze należą się także opiekunom osób do 24 r.ż., które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany w kwocie równej 80 proc. pensji. Pieniądze trafiają do rodziców za każdy dzień opieki nad dzieckiem, również w dni ustawowo wolne od pracy. Co ważne, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego wypłacanego na tzw. zasadach ogólnych.

Co zrobić, aby zgłosić się po nadprogramowe pieniądze? W tym celu rodzic musi przedłożyć oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem u swojego pracodawcy. Jest to równocześnie wniosek, na podstawie którego jest przyznawany dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

W przypadku rodziców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą ścieżka wnioskowania wygląda inaczej. Rodzice-przedsiębiorcy muszą samodzielnie przedłożyć stosowny dokument bezpośrednio w ZUS.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]