Zasiłek pogrzebowy. Rząd analizuje możliwość zmiany wysokości świadczenia
Zdaniem ekspertów obecna wysokość zasiłku pogrzebowego nie pokrywa w pełni kosztów pogrzebu. Obecnie wynosi on 4 tys. złotych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozważa możliwość podwyższenia tej kwoty.
Zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego
Podwyżki cen i usług nie ominęły branży pogrzebowej. Już w lipcu eksperci z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zwracali uwagę, że obecna kwota zasiłku pogrzebowego jest niewystarczająca.
Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej, w odpowiedzi na interpelację poselską, podaje następującą odpowiedź:
"Odnosząc się do pytania, czy planowane są działania zmierzające do podwyższenia obowiązującej kwoty zasiłku pogrzebowego informuję, że obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego" - podaje portal bankier.pl.
Zasiłek pogrzebowy
Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. złotych dla członka rodziny zmarłego, a także osobie obcej, pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów w kwocie nie wyższej niż 4 tys. złotych.
Zasiłek pogrzebowy przyznawany jest osobie, która ponosi koszty pochówku. ZUS wypłaca go m.in. wdowie i wdowcowi (nawet jeśli została orzeczona separacja), rodzicom, dziadkom, rodzeństwu, dzieciom własnym lub przysposobionym czy wychowywanym w ramach rodziny zastępczej, a także wnukom.
Kwota ta nie zmieniła się od 11 lat.