Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Zasiłek stały to jedno ze świadczeń, na które mogą liczyć osoby niezdolne do podjęcia pracy. Ile wynosi taka pomoc?
Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu zasiłku stałego obowiązują 3 podstawowe kryteria: stan zdrowia, wiek oraz dochód. By osoba otrzymała zasiłek, wszystkie trzy muszą być spełnione.
Zasiłek stały a stan zdrowia
Na zasiłek stały może liczyć osoba niezdolna do pracy lub niezdolna do samodzielnej egzystencji, o ile spełnia warunki dotyczące wieku i dochodu. Aby skutecznie ubiegać się o zasiłek stały, niezdolność do pracy powinna być potwierdzona przez komisję ZUS lub lekarza orzecznika. Do zasiłku uprawnione są też osoby, które mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub posiadają I lub II grupę inwalidzką.
Zasiłek stały a wiek
Na zasiłek stały mogą liczyć osoby w wieku od 18 do 60 lat (kobiety) lub od 19 do 65 lat (mężczyźni).
Zasiłek stały a dochód
Innym kryterium obowiązującym przy rozpatrywaniu wniosku o zasiłek jest dochód. Zasiłek otrzyma osoba, jeżeli: – jest osobą samotnie gospodarującą, a jej dochód nie przekracza kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, – pozostaje w rodzinie, ale jej dochód oraz dochód na jednego członka rodziny nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Kryteria dochodowe
701 zł – tyle w 2021 roku wynosi kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej. 528 zł – tyle w 2021 roku wynosi kryterium dochodowe dla osoby w rodzinie.