Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zaskakujące doniesienia z Czarnobyla. Rozgrzewają się zgliszcza
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 21.05.2021 02:00

Zaskakujące doniesienia z Czarnobyla. Rozgrzewają się zgliszcza

The exterior of the plant. CHERNOBYL, UKRAINE: FASCINATING images offer an incredibly rare insight into the radioactive corridors of the Chernobyl Nuclear Power Plant. Incredible photos taken inside the Chernobyl Nuclear Power Plant revealed the never-end
mediadrumworld.com / Arkadiusz P/Media Drum/East News

Na zgliszczach elektrowni atomowej w Czarnobylu naukowcy odnotowują wzmożoną aktywność reaktorów. Przez ostatnich kilka lat czujnik mierzący aktywność na obszarze gruzów elektrowni w Czarnobylu odnotowywał wzrost. Naukowcy uspokajają, ale starają się być ostrożni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja z elektrownią w Czarnobylu

  • Czy istnieje szansa katastrofy

Czarnobyl znów aktywny?

Jak informuje National Geographic, naukowcy od kilku lat odnotowują wzrost aktywności neutronów w regionie gruzów elektrowni w Czarnobylu. Okazuje się, że może dojść nawet do wybuchu reaktora.

Serce reaktora znajduje się pod zgliszczami czarnobylskiej elektrowni, a to dodatkowo utrudnia naukowcom znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy. Ciężko jest także znaleźć rozwiązanie problemu i zatrzymanie aktywności.

Maxim Saveliev z ISPNPP (Instytutu Problemów Bezpieczeństwa Elektrowni Jądrowych) w Kijowie powiedział, że na ten moment ciężko jest stwierdzić jednoznacznie, czy zwiastuje to katastrofę.

Dodaje, że aktualnie jest wiele niewiadomych i niejasnych aspektów działania. Mimo to, naukowcy mają nadzieję, że wzmożona aktywność reaktora nie doprowadzi do ewentualnych problemów.

NG przypomina, że po wybuchu elektrowni w Czarnobylu w 1986 r. wielka chmura materiału radioaktywnego przeniosła się nad Europę. Lawa, która utworzyła się na zgliszczach elektrowni zastygła po latach. Naukowcy podkreślają, że zbyt duże nagromadzenie izotopów w regionie jądra czarnobylskiej elektrowni może doprowadzić do kolejnej katastrofy.

Choć naukowcy uspokajają, że skala katastrofy nie byłaby tak ogromna jak w 1986 r., to wciąż owe zagrożenie istnieje. Potęguje je fakt, że w czwartym bloku wciąż znajduje się połowa oryginalnego paliwa reaktora jądrowego.

W 2016 r. ukończono budowę mocniejszego pokrycia zgliszczy reaktora. Eksperci mówią, że aktualnie niewiele można zrobić poza obserwacją Czarnobyla.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: świat