Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skarb Państwa ma coraz mniej ziemi. Trwa wyprzedaż
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 29.06.2020 02:00

Skarb Państwa ma coraz mniej ziemi. Trwa wyprzedaż

Ziemia od państwa
Pixabay

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejął w 1992 roku 4,5 miliona hektarów gruntów po PGR-ach. Okazuje się, że dzisiaj dysponuje tylko 125 tysiącami hektarów, to 4 procent pierwotnego stanu. Ziemia została w większości sprzedana rolnikom, którzy chcieli powiększyć swoje gospodarstwa. Część jest także dzierżawiona na podstawie wieloletnich umów. Czy uda się sprzedać pozostałą ziemię? Może być o to bardzo trudno. Przyglądamy się szczegółom. 

Ziemia na wagę złota

Najatrakcyjniejsze tereny zostały już dawno sprzedane, z tego co pozostało 80 procent stanowią grunty o powierzchni mniejszej niż pół hektara, z czego aż 38 procent to grunty do 0,1 hektara. Okazuje się też, że aż 90% wszystkich ziem nie nadaje się do produkcji rolnej. To co było najcenniejsze już od dawna jest sprzedane. Dodatkowo działki są porozrzucane po całym kraju. Jak podaje KOWR tereny znajdują się w ponad 2,4 tysiąca gmin.

"Tak duża liczba nieruchomości wymaga poniesienia znacznych nakładów pracy, aby w przyszłości dokonać ich rozdysponowania. Wiele nieruchomości w Zasobie WRSP nadal posiada nieuregulowany stan geodezyjno-prawny" – informuje zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Sebastian Pieńkowski cytowany przez Business Insider. Z artykułu dowiadujemy się także, że ziemia która pozostała w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa ma nieuregulowane stosunki wodne, często położona jest między wałami przeciwpowodziowymi, na stromych zboczach lub urwiskach.

Coraz mniej ziemi

Tylko 8% z dostępnych w KOWrze gruntów nadaje się do prowadzenia działalności rolniczej. Pozostałe są wyjałowione lub o słabych parametrach chemicznych. Ci, którzy chcieliby zakupić lub wydzierżawić ziemię od państwa powinni się zatem śpieszyć. Jak dowiadujemy się z Business Insidera grunty dostępne w Krajowym Ośrodku są najczęściej skupywane przez lokalnych rolników, którzy chcą powiększyć swoje rodzinne gospodarstwa.

W 2019 aż 81% wszystkich rozpisanych przetargów zakończyło się podpisaniem umowy dzierżawy. Jak podają eksperci - jest to bardzo wysoki wynik. Okazuje się, że każda sprawa jest traktowana indywidualnie, a kwestie lokalnych uwarunkowań mają bardzo duży wpływ na gospodarowanie ziemiami KOWR.

Tagi: rolnictwo