Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > Złe wieści dla opalających węglem, wydobycie nie będzie rosło. Ceny nadal będą wysokie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 24.05.2022 14:20

Złe wieści dla opalających węglem, wydobycie nie będzie rosło. Ceny nadal będą wysokie

węgiel-kamienny-east-news
domena publiczna

Nie ma chętnych na budowę nowych kopalń węgla oraz zainteresowania koncesjami na poszukiwanie nowych złóż węgla kamiennego, powiedział w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. To oznacza, że wolumen produkcji nie będzie w Polsce wzrastał, co z kolei przełoży się zapewne na ceny.

Dziadzio mówił, że pomimo odcięcia od węgla kamiennego z Rosji i Ukrainy nie ma przesłanek wskazujących na większe zainteresowanie wydobyciem w Polsce przez sektor prywatny. Również polski rząd nie widzi potrzeby budowania nowych kopalń węgla, informuje PAP.

Z danych przekazanych przez wiceministra klimatu i środowiska wynika, że ostatnia wydana koncesja na budowę zakładu górniczego dotyczyła złoża Brzezinka 3 i wydano ją w 2020 r. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie nie widać jednak większego zainteresowania wydobycie węgla w Polsce.

Więcej węgla kamiennego dzięki nowej kopalni

Kopalnia ma powstać do 2029 r., a złoża Brzezinka 3 szacowane są na 88 tys. ton węgla, pisał w 2020 r. smoglab.pl. Gdy w 2020 r. przyznano koncesję na wydobycie, plan budowy nowej kopalni w Mysłowicach spotkał się niezadowoleniem lokalnej społeczności. Dodatkowo za argument podnoszono fakt, że rząd do 2049 r. deklaruje całkowite odejście od spalania węgla.

W zaistniałej sytuacji i przy poważnych niedoborach podaży węgla kamiennego zarówno dla ciepłowni jak i odbiorców indywidualnych, temat otwarcia kopalni w Mysłowicach zapewne spotka się już większym zrozumieniem społeczności. Ceny za tonę ekogroszku sięgają 3 tys. zł, a dodatkowy węgiel kamienny, który trafi na rynek może nieco zmniejszyć głód surowca.

Polska nie planuje zwiększania produkcji węgla

Wiceminister Dziadzio mówił także, że plany skierowania głównych sił energetycznych na OZE w dłuższej perspektywie sprawia, że zainteresowanie intensyfikacją produkcji węgla jest mała. Rząd będzie inwestował w większą produkcję energii ze źródeł odnawialnych, a węgiel kamienny ma być używany, póki co jedynie do utrzymania stabilności energetycznej. Powiększanie wolumenu produkcji mija się więc z cele w przypadku wieloletnich planów.

Tagi: węgiel