Zmiana standardu nadawania już od dzisiaj. Nie każdy obejrzy ulubiony program
W poniedziałek ruszyła zmiana standardu nadawania bezpłatnej telewizji naziemnej. Zmiany nie obejmą całej Polski jednocześnie, telewizję w nowym standardzie pierwsi odbiorą mieszkańcy województwa dolnośląskiego.
Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM poinformował, że 28 marca 2022 r. rusza program przechodzenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC.
Nowe standard nadawania od 28.03.22
W rządowym komunikacie czytamy, że 28 marca 2022 r. standard nadawania zmienił się w woj. dolnośląskim i lubuskim. Nowy system nadawania obejmie dokładnie 250 gmin. Telewizję w nowym formacie obejrzą m.in. mieszkańcy Wrocławia.
Z komunikatu KPRM Cyfryzacja przytaczanego przez bankier.pl wynika, że na nowy system nadawania DVB-T2/HEVC przeszły trzy multipleksy, na których znajdują się następujące kanały: Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV, TVP ABC (MUX-1); Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN 7, Puls 2, TV6, Super Polsat (MUX-2); TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD (MUX-3).
Rząd stworzył specjalny program, który umożliwi otrzymanie dofinansowania zakupu nowych telewizorów lub dekoderów.
Rząd dofinansuje zakup telewizora
Osoby, które chcą nadal oglądać ulubione programy, a których telewizory nie są dostosowane do odbioru nowego standardu nadawania muszą zakupić nowy telewizor, do którego mogą liczyć na 250 zł dofinansowania lub specjalny dekoder, na który otrzymają 100 zł dofinansowania od rządu. W celu skorzystania z pomocy należy złożyć odpowiedni wniosek.