Zmiana zasad poboru do wojska. Rząd rozszerza listę wyłączonych z mobilizacji
Atak Rosji na Ukrainę wywołał przerażenie i nowe polskie rozporządzenia. 11 marca 2022 r. Rada Ministrów ogłosiła projekt poboru do wojska dla wszystkich mężczyzn. Czy każdy mężczyzna będzie zmuszony walczyć o terytorium RP nawet gdy nie będzie chciał? Zanalizowaliśmy przepisy.
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny uzgodnienie nadane przez Radę Ministrów podało szczegółowy wykaz kolejnych wykonawczych kroków, które zostaną zrealizowane przez najwyższe władze w Państwie.
“W razie wojny Kancelaria Sejmu i Senatu, pracodawcy, kierownicy urzędów sporządzają imienne wykazy osób, zawierające imię nazwisko, numer PESEL, adres miejsca pobytu, zajmowane stanowisko i te informacje i przesyłają do szefa wojskowego centrum rekrutacji” podaje rozporządzenie Rady Ministrów.
Wyłączeni od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej
Obywatele Polski z ponad 150 wymienionych w Rozporządzeniu stanowisk nie będą musiały walczyć o terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wykaz obejmuje takie osoby jak:
dyrektorzy Kancelarii Sejmu i Senatu
dyrektorzy Kancelarii Rady Ministrów
członkowie i dyrektorzy NBP
rządowe Centrum Legislacji
kierownicy i dyrektorzy Ochrony zdrowia
dyrektorzy, kierownicy i rektorzy szkół wyższych i zawodowych
najwyższej rangi urzędnicy samorządów terytorialnych
prezesi sądów
funkcjonariusz policji
oraz inni, którzy znaleźli się w Rozporządzeniu
Co jeśli osoba nie chce bronić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?
W Polsce istnieje postawa zwana obdżektorem, czyli odmową odbycia służby wojskowej. Jednym z praw człowieka jest wolność sumienia i wyznania. Z powodów religijnych, etycznych czy moralnych można odmówić obowiązku służby wojskowej.
Odmowa pełnienia służby wojskowej była już znana w starożytności. Pierwsi chrześcijanie odmawiali walki powołując się na zasadę miłowania swoich nieprzyjaciół. Dziś organizacje międzynarodowe, tj. ONZ, czy Rada Europy popierają prawo wolności i odmowy służby. Nie we wszystkich krajach takie prawo jest akceptowane. W Polsce prawo do odmowy jest prawem konstytucyjnym.
Popatrzmy jak to było w Ukrainie
U wschodnich sąsiadów taka sytuacja nastąpiła w dniu 23 lutego 2022, kiedy to wprowadzono stan wojenny na wskutek najazdu wojsk rosyjskich z rozkazu Wladimira Putina. Mężczyźni od 18 do 60 roku życia po wprowadzeniu stanu wojennego nie mogli opuszczać Ukrainy. Poinformowała o tym Państwowa Służba Graniczna.
Obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Polsce, a którzy otrzymali wezwania do służby wojskowej pod rygorem odpowiedzialności karnej mieli obowiązek wstawić się w jednostce wojskowej.
Taki obowiązek powstał po osobistym odbiorze wezwania oraz własnoręcznym podpisaniu zawiadomienia. Podpis domownika podczas nieobecności obywatela Ukrainy nie jest wystarczający do przymusowego powrotu na Ukrainę.
NATO i Polska
Polska należy od NATO od 12 marca 1999 r. Wieloletnie starania sprawiły, że Sojusz Północnoatlancyki ma obowiązek zareagować na wypadek realnego zagrożenia wojny.