Zmiany w rejestracji samochodów. Klientom pomogą dealerzy salonów
Rejestracja pojazdu jest często żmudna i czasochłonna. Od czerwca niektóre problemy kierowców rozwiążą się same, a wszystko za sprawą nowych przepisów. Już niebawem salony będą mogły rejestrować samochody nie tylko w sposób tradycyjny, lecz także przy użyciu specjalnej aplikacji. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego udogodnienia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od kiedy katalog możliwości rejestrowania pojazdów ulegnie rozszerzeniu
Jak przebiega rejestracja w aplikacji
Kto nie będzie mógł rejestrować pojazdu elektronicznie
Rejestracja elektroniczna przez pośrednika już od czerwca
Rejestracja przejdzie gruntowną zmianę. Już 4 czerwca wejdzie w życie tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. Modyfikacje są korzystne, ale nie dla wszystkich.
Już teraz dealerzy, którzy posiadają stosownie upoważnienie od nabywców, mają prawo rejestrować pojazdy. Jednak mogą to uczynić tylko w sposób tradycyjny. Od czerwca pracownicy salonów będą mogli dokonać rejestracji również za pośrednictwem specjalnej aplikacji.
Portal autokult.pl donosi, że poprzez aplikację dealer będzie mógł wysłać do urzędu wniosek i wszelkie niezbędne załączniki, których wymaga rejestracja. Następnie firma będzie musiała odebrać tablice i dowód rejestracyjny w urzędzie, choć istnieje także opcja wysyłki kurierem. W rezultacie nabywca odbierze z salonu pojazd gotowy do jazdy i nie będzie musiał przejmować się żadnymi formalnościami.
Co ciekawe, przy użyciu aplikacji salony będą mogły wnioskować także o indywidualne lub pomniejszone tablice rejestracyjne. Poprzez formularz będzie można zgłosić się także po tabliczki do bagażnika rowerowego.
Wraz z nowelizacją nie znika jednak konieczność upoważnienia dealera samochodowego do zarejestrowania pojazdu. Kierowca w dalszym ciągu będzie musiał przedłożyć stosowny dokument i potwierdzić go podpisem tradycyjnym lub elektronicznym.
Rejestracja online bez karty pojazdu
Projekt rozporządzenia wskazuje, że w przypadku samochodów, które zostaną zarejestrowane za pośrednictwem formularza internetowego, urzędnicy nie będą wydawali kart pojazdów. To dość zaskakująca zmiana, zważając na to, że tego typu dokumenty mają ostatecznie zniknąć dopiero 4 września 2022 r.
Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy ten zabieg faktem, że dane o pojazdach są przechowywane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wobec tego karta pojazdu stała się dokumentem całkowicie zbędnym.
Nowelizacja z brakami. Nie każda rejestracja będzie możliwa przez internet
Jednak dokument wskazuje, że rejestracja elektroniczna nie będzie obejmowała wszystkich. Marek Konieczny ze Związku Dealerów Samochodów stwierdził, że brak możliwości zarejestrowania pojazdów online przez firmy, które oferują leasing lub najem długoterminowy to dość duże niedopatrzenie.
- Jest to dla kłopotliwe, bo aż 50–60 proc. zakupów na rynku pierwotnym to właśnie auta brane w leasing czy wynajem długoterminowy - przekonuje ekspert. Obecnie trwają negocjacje z Polskim Związkiem Wynajmu i Leasingu Pojazdów, aby rozwiązać ten problem. Niewykluczone, że dealerzy będą dokonywać rejestracji w imieniu firm leasingowych.
Mimo tych braków ekspert z ZDS jest pewny, że od czerwca kierowcy będą chętniej korzystali z pomocy salonów w rejestracji. To rozwiązanie dogodne zarówno z punktu widzenia nabywcy, który nie musi przejmować się formalnościami, jak i dealera, który może przedłożyć wniosek znacznie szybciej.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]