Zmiany w składce zdrowotnej. Senat właśnie zdecydował, będzie obniżka

Senat właśnie zadecydował — w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, senatorowie zagłosowali "za" ustawą. Ustawa zakłada, że przepisy zaczną obowiązywać od początku 2026 roku. Prace nad projektem ustawy wzbudzały duże kontrowersje.
Senat zadecydował o zmianach w składce zdrowotnej
Senat na rozpoczynającym się 23 kwietnia dwudniowym posiedzeniu zajął się nowelizacją ustawy obniżającej od 2026 r. składkę zdrowotną przedsiębiorcom. Ustawa znalazła na piątej pozycji w porządku posiedzenia Senatu zaplanowanego na 23 i 24 kwietnia.
Przypomnijmy, że na początku kwietnia Sejm uchwalił głosami Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD i PSL-TD nowelę ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, która zakładała obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podczas głosowania przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem, natomiast Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Nowelizacja ustawy wprowadza wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Proponowana obniżka składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców wzbudziła duże emocje
Przeciwko projektowi proponowanej obniżki protestowało wcześniej wiele organizacji — przedstawiciele Lewicy i Partii Razem zdecydowali się na spotkanie z Andrzejem Dudą, żeby przekonywać go do weta ustawy, a za nimi podążali kolejni. Zaapelowano również do senatorów, by zagłosowali za odrzuceniem ustawy.
Początkowo minister zdrowia Izabela Leszczyna informowała, że nie może poprzeć obniżenia ustawy obniżającej przychody NFZ o ponad 4,6 mld zł, bo istnieje zasadnicza obawa, że "NFZ z pewnością tego nie udźwignie". Mimo tego kilkanaście dni później zagłosowała ona "za" ustawą. Podczas rozmowy z portalem Rynek Zdrowia wytłumaczyła, że do zmiany decyzji przekonało ją zapewnienie od ministra finansów i premiera, że NFZ nie straci na tym ani złotówki. Wobec tego poparła ustawę, co miało dać zielone światło szefa rządu dla reformy szpitali, która już wcześniej dwukrotnie wypadła z obrad Rady Ministrów.
Teraz senat oficjalnie zadecydował. Zmiany wejdą w życie w 2026 roku — co oznacza to dla przedsiębiorców?

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
Za przyjęciem ustawy zagłosowało 58 senatorów, natomiast przeciw było 36, a 3 wstrzymało się od głosu. Przeciwko ustawie głos oddali szczególnie przedstawiciele PiS (28 przeciw, 3 za, i 3 wstrzymało się). Ustawy nie poparła również Lewica (8 senatorów przeciw, 1 za).
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – oznacza to, że do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, natomiast od nadwyżki dochodów – procentowa. Ustawa zakłada, że przepisy zaczną obowiązywać od początku 2026 r. Zmiany dotyczące 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (bo o tyle mają się zmniejszyć wpływy ze składki zdrowotnej).
Na mocy ustawy część zryczałtowana składki ma wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część ma zostać obliczona od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka wynosi 4,9 proc.).
Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem, drugą część składki będą mieli naliczaną od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka wynosi 3,5 proc.). Ustawa zakłada również obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców, którzy płacą podatek w formie karty podatkowej. Nie będzie już możliwości rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Co ważne, nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie ma zmian również w przypadku świadczeń emerytalnych — dalej ma to być to 9 proc.





































