biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Biznes > Znana marka modowa ogłasza upadłość. Shein i Temu wygryzły ją z rynku
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 18.04.2025 18:08

Znana marka modowa ogłasza upadłość. Shein i Temu wygryzły ją z rynku

Forever 21
Fot. Jan BIELECKI/East News

Kolejna marka nie dała rady przebić się na rynku — po raz drugi koniecznością stało się ogłoszenie upadłości. Powodów trudnej decyzji jest wiele, jednak przedstawiciele spółki wskazują szczególnie na działalność konkurencyjnych gigantów, z którymi nie było szans się zmierzyć. Trwają wielkie wyprzedaże likwidacyjne.

Firma nie poradziła sobie z konkurencyjnymi gigantami

Rynek fast fashion wciąż ma się zaskakująco dobrze. Można zauważyć, że w ostatnich latach na europejskich rynkach bardzo silną pozycję budują chińskie platformy e-commerce - szczególnie Shein i Temu, które na potęgę produkują masowe ilości ubrań i akcesoriów niskiej jakości, w bardzo atrakcyjnych cenach, które wynikają z wielu czynników — m.in. nieetycznych zasad zatrudniania pracowników w fabrykach, oraz jakości używanych surowców.

Shein Temu
Fot. ADEK BERRY/AFP/East News

Mimo tego ich popularność sukcesywnie rośnie, a chińskie platformy stają się trudnym do pokonania przeciwnikiem dla mniejszych przedsiębiorstw europejskich. Kolejna marka nie wytrzymała naporu i musiała zamknąć swoją działalność — jej sklepy swojego czasu cieszyły się uznaniem, również w Polsce.

Marta Dębska, Władimir Putin
Wybucha wojna. Co zabierasz oprócz gotówki?
To oni sfinansowali kampanię wyborczą. Karol Nawrocki liderem – przelew zrobił Morawiecki Takich produktów nie znajdziemy już w sklepach. Unia Europejska wprowadziła kolejny zakaz

Kolejna firma ogłosiła upadłość

Z rynku znika niezwykle popularna, amerykańska marka odzieżowa Forever 21, która już po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu lat musiała ogłosić upadłość. Firma zmierzyła się ze spadającym ruchem w centrach handlowych, oraz rosnącą konkurencją ze strony internetowych potentatów. Reuters przekazuje, że firma w niedzielę złożyła wniosek o upadłość na podstawie Rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego.

Dostawcy, sprzedawcy i inni niezabezpieczeni wierzyciele Forever 21 'zostali zmiażdżeni' przez plan restrukturyzacyjny, który przewiduje nikłe zwroty długów - podaje Reuters

Forever 21
Fot. IMAGO/Richard B. Levine/Imago Stock and People/East News

Wierzyciele mają otrzymać jedynie od 3 do 6 proc. z ich 433 mln dolarów roszczeń. Dług Forever 21 wynosi ok. 1,6 mld dolarów. Według dokumentów sądowych firma ma posiadać aktywa o wartości od 100 do 500 mln dolarów. Reuters podaje, że wśród przyczyn upadku marki wskazuje się szczególnie wspomniany "słaby ruch w centrach handlowych i rosnąca konkurencja online w sektorze fast fashion" 

Trwają obecnie wielkie wyprzedaże likwidacyjne asortymentu Forever 21, jednak dla spółki jest małe światełko w tunelu. Być może uda się uniknąć całkowitej likwidacji marki.

Zobacz też: W Biedronce powariowali. "3+1 gratis" tylko do soboty, klienci się obłowią

Historia Forever 21 w Polsce

Amerykańska marka działała także w Polsce — w kraju pojawiła się w 2016 roku. Trzy lata później firma Forever 21 przeprowadziła restrukturyzację, w ramach której ogłosiła plan zamknięcia swoich 178 nierentownych sklepów, w tym także tych znajdujących się w naszym kraju. Likwidacją objęto również inne sklepy marki w Europie i Azji. 

Aktualnie Forever 21 prowadzi wyprzedaże likwidacyjne w około 350 sklepach na terenie USA, na które marka nie znalazła nabywcy. Firma pod nadzorem sądu podejmie się sprzedaży części lub całości swoich aktywów. 

Jeśli sprzedaż aktywów zakończy się sukcesem, Forever 21 może uniknąć całkowitej likwidacji i kontynuować działalność w zmienionej formie - podaje portal dlahandlu.pl. 

Wiele wskazuje na to, że decyzja o ogłoszeniu upadłości prawdopodobnie oznacza likwidację działalności Forever 21 w dotychczasowej formie, ponieważ firma nie znalazła nabywcy na swoje około 350 sklepów w USA. Sama marka, jak również własność intelektualna Forever 21, należące do Authentic Brands Group, mogą przetrwać w innej formie. 

Powołując się na dokumentację złożoną w sądzie upadłościowym w Delaware, Forever 21 posiada aktywa o wartości od 100 do 500 milionów dolarów, jednak jej zobowiązania mają wynosić od 1 do 10 miliardów dolarów. W przypadku, gdy sprzedaż aktywów zakończy się sukcesem, Forever 21 może uniknąć całkowitej likwidacji i dalej prowadzić działalność w zmienionej formie. Na ten moment sklepy i strona internetowa w USA pozostają czynne, a międzynarodowe oddziały marki nie są objęte procesem upadłościowym.