ZUS dementuje pogłoski. Chodzi o wypłaty emerytur
ZUS postanowił odnieść się do opinii dotyczącej wypłat emerytur. Rzecznik ZUS wyjaśnił, jakie warunki muszą spełnić Ukraińcy, którzy chcą otrzymać emeryturę w Polsce, czytamy na money.pl.
Umowy dwustronne
Polska i Ukraina podpisały w 2012 roku dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym, która chroni osoby pracujące w obu tych państwach. Ustalając prawo do emerytury organy emerytalne biorą pod uwagę okresy ubezpieczenia w drugim państwie.
Jak zaznaczył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, każde państwo wypłaca świadczenie proporcjonalnie do okresu ubezpieczenia w każdym z państw. Przypomina, że umowy o zabezpieczeniu społecznym są powszechne, a Polska ma takie umowy z kilkunastoma państwami.
Prawo do emerytury w Polsce
Zgodnie z umową przy ustalaniu prawa do emerytury minimalnej w Polsce ZUS bierze pod uwagę okresy pracy również w Ukrainie, a wyrównanie do kwoty minimalnej emerytury następuje od kwoty zsumowanych świadczeń z obu państw.
W komunikacie podano też, ilu obywateli Ukrainy otrzymało takie dopłaty. W 2021 roku było to 1215 osób, w 2022 roku - 1205 osób, teraz 1170 obywateli.
Malejąca liczba osób związana jest choćby z wyjazdami obywateli Ukrainy z Polski.
Istotny pobyt w Polsce
Świadczenie przysługuje wyłącznie osobom zamieszkującym w Polsce. Osoba musi przedłożyć dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce.
Rzecznik podkreślił przy tym, że ZUS ma narzędzia do weryfikacji, czy dana osoba ma prawo do otrzymania świadczenia, jest to weryfikowane zarówno podczas składania wniosku, jak i w czasie pobierania świadczenie. W komunikacie zwrócono uwagę, że ZUS współpracuje ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie, czyli Funduszem Emerytalnym Ukrainy.