BiznesINFO.pl
ZUS wypłaci wyższe emerytury

Biznes Info

ZUS: Epidemia wpływa na wysokość przyszłych emerytur

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

ZUS wystosował do Polaków ważny komunikat. Niektórzy z pewnością się z tego ucieszą, jednak jest to radość kosztem cudzego nieszczęścia - epidemia i związana z nią wyższa śmiertelność wpłynęły na obniżenie statystycznej długości życia przeciętnego Polaka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto otrzyma wyższą emeryturę

  • O ile wzrosną świadczenia z ZUS

  • Dlaczego emerytury wzrosną

ZUS wystosował słodko-gorzki komunikat

ZUS przekazał Polakom wieści, które, mimo że z pewnością wielu ucieszą, nie napawają jednak optymizmem. Emeryturę będziesz mieć wyższą w zamian za kilka lat życia.

Główny Urząd Statystyczny zaktualizował nową tablicę trwania życia Polaków, na której widnieje przeciętna liczba miesięcy, jaka została do przeżycia osobom od 30. do 90. roku życia. Najnowsze szacunki zostały oparte na podstawie danych o śmiertelności w ubiegłym roku. To właśnie na nich będzie się opierał ZUS, obliczając wysokość emerytur osobom, które teraz osiągną wiek emerytalny i zdecydują się przejść na emeryturę.

Jak czytamy w komunikacie ZUS, najnowsze wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że nastąpił spadek przeciętnego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, m.in. o 15,4 miesiąca dla 30-latków, 13,8 miesiąca dla 60-latków, 13,3 miesiąca dla 65-latków, 7,7 miesiąca dla 80-latków, 4,2 miesiąca dla 90-latków.

- My się w zasadzie tego spodziewaliśmy, gdyż dane te są prostym odzwierciedleniem zwiększonej śmiertelności w ubiegłym roku, w którym odnotowano o 67 tys. zgonów więcej niż rok wcześniej – powiedziała cytowana w komunikacie Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku i dodała, że liczba zgonów zwiększyła się przede wszystkim wśród seniorów, ponieważ aż 94 proc. nadprogramowych zgonów dotyczy osób powyżej 60. roku życia.

Dzięki najnowszej tablicy emerytura 60-latków będzie o 5,6 proc., a 65-latków o 6,5 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. 

Emerytury wyższe o kilkaset złotych

Doskonale obrazują to liczby. Kobiety, które uzyskają teraz powszechny wiek emerytalny (60 lat), przy zgromadzonym kapitale w wysokości 500 tys. zł, będą miały o 106,52 zł wyższą emeryturę (2018,57 zł) niż ich koleżanki, które przeszły na emeryturę w poprzednich latach.

Dużo zyskają również osoby, które w ubiegłym roku odroczyły decyzję o przejściu na emeryturę. “Na przykład osoba z kapitałem 0,5 mln zł, która w kwietniu 2020 r. ukończyła wiek emerytalny, jeszcze rok temu mogła liczyć, że jeśli odroczy emeryturę o rok, zyska 3,6 proc. na wysokości miesięcznego świadczenia tylko dzięki średniemu dalszemu trwaniu życia” - czytamy w komunikacie. W tym wyliczeniu nie uwzględniono efektu wynikającego z opłacenia dodatkowych składek i waloryzacji, które podnoszą korzyść o kilkanaście procent.

Warto zaznaczyć, że osoby, które osiągną teraz powszechny wiek emerytalny, nie muszą wcale spieszyć się z decyzją o przejściu na emeryturę. ZUS bowiem zawsze wylicza świadczenie w sposób, który jest najkorzystniejszy dla emeryta.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >