ZUS ma informacje dla przedsiębiorców. Chodzi o ich emerytury
ZUS poinformował, w jaki sposób emeryturę wyliczyć mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy podlegają takim samym zasadom emerytalnym jak reszta społeczeństwa, jednak parę szczegółów jest dla nich bardzo korzystnych.
Od 2017 r. mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i kobiety po 60 roku życia mogą przejść na emeryturę. Te przepisy dotyczą również przedsiębiorców. - Prawo do emerytury nabywamy z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, ale przyznaje się ją nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożymy wniosek do ZUS - czytamy w komunikacie ZUS.
"Uzyskanie emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. nie jest uzależnione od posiadania określonego stażu ubezpieczeniowego, ale staż pracy może mieć wpływ na wysokość emerytury, szczególnie wtedy, gdy wyliczone świadczenie jest niższe od minimalnej gwarantowanej emerytury (od 1 marca br. 1200 zł brutto). Wtedy, aby je podwyższyć do wysokości najniższej emerytury konieczne jest udowodnienie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn." - pisze ZUS.
Ponadto wysokość emerytury jest mocno powiązana z waloryzacjami składek, które nastąpiły po 31 grudnia 1998 roku.
Dla wysokiej emerytury lepiej pracować dłużej
ZUS przypomina także, że im dłużej zostajemy czynni zawodowo, tym większą będziemy mieli emeryturę. Aby dowiedzieć się ile emerytury możemy dostać, w każdej chwili możemy zajrzeć na swój profil na PUE ZUS i przystąpić do wyliczenia.
"Każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi wysokość emerytury o średnio 8- 10 proc." - informuje ZUS. W dodatku musimy pamiętać także o przeprowadzanych przez rząd waloryzacjach składek.
ZUS wyliczając świadczenie dzieli zgromadzony kapitał na koncie ubezpieczonego przez średnią długość życia. "Osoba w wieku 60 lat ma przed sobą statystycznie 247,7 miesiąca pobierania emerytury, a osoba w wieku 65 lat – 204,3 miesiąca". Jeśli później przejdziemy na emeryturę, to nasze świadczenie będzie wyliczane przez mniejszą liczbę miesięcy.
Przedsiębiorca nie musi płacić składek
Przedsiębiorca po przejściu na emeryturę nie musi już płacić składek społecznych. Stają się one wtedy dla niego dobrowolne, nawet jeśli dalej prowadzi działalność.