ZUS odbiera setki pytań o swoje świadczenie. Wiele osób ma problem z wypełnieniem
ZUS odbiera mnóstwo pytań dotyczące programu Dobry Start, zwane też potocznie 300 plus. Wiele osób ma problem z właściwym wypełnieniem świadczenia, co może grozić nieotrzymaniem świadczenia.
Regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku postanowiła odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Większość z nich dotyczy niepoprawnego wypełnienia wniosków, chociaż zdarzają się też inne sytuacje.
300 plus, czy trzeba oddać świadczenie?
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy świadczenia nie trzeba oddać jeśli dziecko skończyło edukację. - Jednym z powtarzających się pytań jest to czy rodzic musi zwrócić 300 zł, jeśli dziecko w trakcie roku szkolnego zrezygnuje z nauki. Wyprawka przysługuje rodzicom i opiekunom w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, więc jeśli później dzieciak z nauki rezygnuje to rodzic nie musi zwracać pieniędzy do ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis.
Niepoprawne wypełnienie wniosku o Dobry Start
Częsty problem, który pojawia się przy rozpatrywaniu wniosków, to także złe wypełnienie. Zdarza się to najczęściej osobom wychowującym wiele dzieci i źle wpisującym placówki edukacyjne swoich pociech. - Miewamy takie sytuacje, że wnioskodawca, który złożył wniosek o 300+ na kilkoro dzieci wpisał w nim nie tą szkołę, do której dziecko uczęszcza. W takiej sytuacji powinien do nas złożyć kolejny, tym razem poprawny wniosek – tłumaczy rzecznik.
Wniosek o 300 plus dla każdego dziecka jest rozpatrywany i tak osobno, dlatego w przypadku błędnego wypełnienia wniosku w przypadku jednego dziecka, nie trzeba na listę już wpisywać innych. - Rodzic może także złożyć kilka wniosków. Jeżeli w pierwszym z nich podał dwoje dzieci, bo już znał nazwy szkół, a teraz chce dosłać wniosek na trzecie dziecko, które wcześniej było w trakcie rekrutacji to w drugim wniosku wpisuje dane tylko tego dziecka, na które jest składany wniosek a nie całej trójki – czytamy w komunikacie przesłanym przez Panią rzecznik.
300 plus dla dzieci niepełnosprawnych
ZUS często musi też odpowiadać na pytanie dotyczące dodatku dla dzieci niepełnosprawnych. Rodzice często pytają czy dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze edukacji, a znajdują się w placówkach opiekuńczych, mogą otrzymać świadczenie. W takich przypadkach świadczenie jednak nie przysługuje.
Iwona Kowalska-Matis przypomina, że z wszystkimi pytaniami można zwrócić się do konsultantów ZUS korzystając z infolinii lub przez profil indywidualny za pomocą internetu.