Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS opłaci Ci sanatorium. Skierowanie dotyczy konkretnych schorzeń
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.06.2023 14:17

ZUS opłaci Ci sanatorium. Skierowanie dotyczy konkretnych schorzeń

emeryci
Domena publiczna

ZUS może opłacić koszt pobytu pacjenta w sanatorium. W przypadku takiej formy to jednak ZUS wybiera termin oraz miejsce rehabilitacji.

Sanatorium z ZUS

O sanatorium finansowane z ZUS mogą starać się osoby, które są aktywne zawodowo, ale ich stan zdrowia zagraża całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy (również aktywni zawodowo emeryci; pobierają z ZUS okresowe świadczenie rentowe; mają prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego.

Skierowanie dotyczy wybranych schorzeń. Do sanatorium ZUS kwalifikują się choroby narządu ruchu, w tym narządu ruchu po wypadku, choroby układu krążenia, układu oddechowego, choroby onkologiczne po operacji raka piesi i choroby narządu głosu, czytamy na stronie ZUS.

 

Rehabilitacja

Rehabilitacja trwa 24 dni. Pobyt i miejsce rehabilitacji podejmuje ZUS na podstawie opinii lekarza rzecznika i w oparciu o zalecenia szuka najbliższego miejsca oferującego potrzebny rodzaj rehabilitacji. Na skierowanie czeka się około 2 miesiące. ZUS wybiera najszybszy możliwy termin, aby pacjent miał szansę jak najszybciej wrócić do pracy i zapisuje na turnus w odpowiednim sanatorium. 

ZUS pokrywa w pełni koszty noclegu, wyżywienia, rehabilitacji, a także dojazdu do najtańszym środkiem komunikacji. 

W przypadku sanatorium finansowanego z ZUS po zakończeniu jednego turnusu można się starać o kolejny pod warunkiem, że każdy kolejny pobyt poprawi sytuację pacjenta na tyle, by dać nadzieję na powrót do pracy. 

Skierowanie do sanatorium

Aby skorzystać z turnusów finansowanych przez ZUS należy przygotować  formalny wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS, który zostanie wypełniony przez lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Wniosek może zostać sporządzony na dowolnym formularzu.

Należy w nim zawrzeć dane osobowe, adres zamieszkania, a także opis diagnozy medycznej i opinię lekarza, dokumentację medyczną i informację, że wniosek dotyczy rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS. Lekarz ma także możliwość wystawić taki wniosek podczas wystawiania zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) na PUE ZUS, nie trzeba wtedy osobiście dostarczać wniosku.

Tagi: ZUS